Hikërror i pjekur me kërpudha dhe qepë në furrë

Hikërror i pjekur me kërpudha dhe qepë në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Hikërrori grihet në tenxhere të vogla të furrës së bashku me kërpudhat dhe qepët. Kjo do t’i bëjë drithërat aromatike dhe të shijshme. Me vetëm disa përbërës të thjeshtë, ju merrni një pjatë të shijshme që është e mrekullueshme për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hikërror i pjekur me kërpudha dhe qepë në furrë
Hikërror i pjekur me kërpudha dhe qepë në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Hikërrori grihet në tenxhere të vogla të furrës së bashku me kërpudhat dhe qepët. Kjo do t’i bëjë drithërat aromatike dhe të shijshme. Me vetëm disa përbërës të thjeshtë, ju merrni një pjatë të shijshme që është e mrekullueshme për darkë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: Enët anësore, Kurset kryesore | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 300-350 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 6-8 lugë hikërror
 • Kripë, sipas shijes
 • 400 ml ujë

Udhëzime

 1. Kërpudhat në feta.
 2. Qëroni dhe grijeni imët qepën.
 3. Ngrohni vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 4. Skuqni qepët në të për 5-6 minuta.
 5. Përhapni qepët dhe kërpudhat midis dy Tepsi rezistente ndaj furrës.
 6. Shtoni hikërrorin dhe kripën.
 7. Mbusheni të gjithë me ujë dhe mbyllni tenxheret e furrës me kapak.
 8. Tatvat e furrës i vendosim në furrën e ngrohur më parë në 180°C për rreth 45 minuta.
 9. Shërbejmë hikërrorin e pjekur direkt në tenxhere të furrës.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • poty