Hot toddy me uiski, mjaltë dhe lëng limoni

Hot toddy me uiski

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Hot toddy me uiski, mjaltë dhe lëng limoni është një pije ngrohëse për një mbrëmje komode jashtë. Zieni ujin, shtoni çajin Earl Grey dhe lëreni të piqet pak. Më pas përzieni me përbërësit e mbetur dhe pija mund të shijohet pesë minuta më vonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hot toddy me uiski
Hot toddy me uiski

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Hot toddy me uiski, mjaltë dhe lëng limoni është një pije ngrohëse për një mbrëmje komode jashtë. Zieni ujin, shtoni çajin Earl Grey dhe lëreni të piqet pak. Më pas përzieni me përbërësit e mbetur dhe pija mund të shijohet pesë minuta më vonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta estoneze

Përbërës

 • 300ml ujë
 • 2 qese çaj Earl Grey
 • 2 limonë
 • 2 lugë mjaltë
 • 40-50ml bourbon

Udhëzime

 1. Nxehni pak ujë në një tenxhere.
 2. Shtoni qeskat e çajit.
 3. I ziejini për rreth 5 minuta në zjarr të ulët.
 4. Shtoni lëng limoni, mjaltë dhe burbon.
 5. Vlojeni edhe 5 minuta të tjera.
 6. Hidhni të nxehtë toddy në gota dhe shërbejeni të nxehtë.

Vegla

 • pan
 • syzet