Hot Toddy – Pije e nxehtë uiski me mjaltë dhe limon

Hot Toddy - Pije e nxehtë uiski me mjaltë dhe limon

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 4 minuta

Hot toddy ka ekzistuar për një kohë shumë të gjatë, që kur njerëzit shtuan uiski në pijet e tyre të nxehta. Ideale për muajt e ftohtë të dimrit dhe për rrjedhojë edhe në kohën e Krishtlindjeve, kjo pije është ngrohëse dhe aromatike në të njëjtën kohë. Alkooli thjesht përzihet me lëng limoni, ujë dhe mjaltë dhe nxehet ngadalë. Prandaj përgatitja është shumë e lehtë dhe bëhet pas vetëm 2 minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hot Toddy - Pije e nxehtë uiski me mjaltë dhe limon
Hot Toddy - Pije e nxehtë uiski me mjaltë dhe limon

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 4 minuta

Hot toddy ka ekzistuar për një kohë shumë të gjatë, që kur njerëzit shtuan uiski në pijet e tyre të nxehta. Ideale për muajt e ftohtë të dimrit dhe për rrjedhojë edhe në kohën e Krishtlindjeve, kjo pije është ngrohëse dhe aromatike në të njëjtën kohë. Alkooli thjesht përzihet me lëng limoni, ujë dhe mjaltë dhe nxehet ngadalë. Prandaj përgatitja është shumë e lehtë dhe bëhet pas vetëm 2 minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta angleze

Përbërës

 • 30 ml uiski
 • 1 lugë mjaltë
 • 2 lugë çaji lëng limoni
 • 60 ml ujë

Udhëzime

 1. Lani dhe shtrydhni limonët.
 2. Hidhni lëngun e limonit, uiski dhe mjaltin në një tenxhere.
 3. Hidhni ujin dhe ngroheni duke i përzier vazhdimisht, por mos zieni.
 4. Përziejini derisa mjalti të tretet plotësisht.
 5. Hidhni toddy-in e nxehtë në gota dhe shijoni të nxehtë.

Mos e sillni zierjen e nxehtë përndryshe alkooli do të avullojë.

Vegla

 • Shtypëse limoni
 • Tavë
 • Gaza