Hummus aromatik – dip qiqrash me karota dhe hudhër

Hummus aromatik - dip qiqrash me karota dhe hudhër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

I bërë me qiqra dhe karota të pjekura, ky humus do të jetë një rostiçeri e shkëlqyer me një aromë të këndshme hudhre dhe një nuancë limoni. E servirur me një copë bukë të freskët ose baguette, zhytja e qiqrave është e përkryer për një meze të lehtë. Ky rostiçeri shijon po aq mirë me patate të skuqura, mish, bukë të sheshtë ose perime të prera në feta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hummus aromatik - dip qiqrash me karota dhe hudhër
Hummus aromatik - dip qiqrash me karota dhe hudhër

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

I bërë me qiqra dhe karota të pjekura, ky humus do të jetë një rostiçeri e shkëlqyer me një aromë të këndshme hudhre dhe një nuancë limoni. E servirur me një copë bukë të freskët ose baguette, zhytja e qiqrave është e përkryer për një meze të lehtë. Ky rostiçeri shijon po aq mirë me patate të skuqura, mish, bukë të sheshtë ose perime të prera në feta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 230g karrota
 • 3 thelpinj hudhër
 • ½ filxhan vaj ulliri + 2 lugë gjelle
 • ¾ lugë kripë
 • 250 gr qiqra, të gatuara ose të konservuara
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • piper kajane, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Qrojini karotat dhe pritini në copa.
 3. Qëroni thelpinj hudhra.
 4. Copat e karrotave të përgatitura vendosini në një tavë ose në një tepsi.
 5. Me hudhrën karafil, 2 luge vaj dhe ½ luge kafeje Perziejme me kripe.
 6. Mbulojeni te gjithe me pete.
 7. Pjekim perzierjen e perimeve per rreth 15 minuta derisa te zbutet.
 8. Më pas hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet.
 9. Vendosni karotat ne blender me hudhrat dhe qiqrat dhe i perziejme ne nje pure te bute. E perziejme perzierjen.
 10. Shtojme lengun e limonit, vajin, kripe dhe piper.
 11. Puree te gjithe si duhet.
 12. Serbejeni humusin e karotes me bagute ose buke e fresket.

Vegla

 • Tavë
 • Thikë
 • Dërrasë prerës
 • Blender