Humus fasule të bardhë me hudhër

Humus fasule të bardhë me hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Pas kësaj recete është humusi, një pastë kremoze e fasules së bardhë, e përgatitur me shije intensive të hudhrës së pjekur dhe pastë tahini. Hummus vjen nga kuzhina orientale dhe sjell një larmi në menu. Mund të përdoret jo vetëm si fillim, rostiçeri me bukë ose perime, por edhe si bazë për salcat e përzemërta të makaronave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Humus fasule të bardhë me hudhër
Humus fasule të bardhë me hudhër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Pas kësaj recete është humusi, një pastë kremoze e fasules së bardhë, e përgatitur me shije intensive të hudhrës së pjekur dhe pastë tahini. Hummus vjen nga kuzhina orientale dhe sjell një larmi në menu. Mund të përdoret jo vetëm si fillim, rostiçeri me bukë ose perime, por edhe si bazë për salcat e përzemërta të makaronave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: Salca, Vegane, Vegjetariane | Kuzhina: Receta indoneziane

Përbërës

 • 2 koka hudhra
 • 5-6 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • 850g fasule të bardha të konservuara
 • 65g tahini
 • 3 lugë lëng limoni
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Ngrohni furrën në 220°C.
 2. Prejni pjesën e sipërme të bulbave të hudhrës në mënyrë që të duken thelpinjtë.
 3. Hidhni 1 lugë vaj ulliri mbi bulbsat e hudhrës dhe kripë.
 4. Më pas mbështillni hudhrën llamba në letër alumini dhe vendosini në furrën e parangrohur për rreth 30 minuta derisa të zbuten.
 5. Lërini të ftohen pak dhe qëroni bulbsat e hudhrës.
 6. Kulloni fasulet, duke rezervuar rreth 1/2 filxhan nga lëngu.
 7. Fasulet, hudhrat, vaji i ullirit, tahini dhe lengu i limonit ne nje ene Vendoseni ne tas dhe perziejme.
 8. Redoseni me kripe dhe piper dhe hidhni pak nga lengu i rezervuar me fasule.
 9. Trehim cdo gje me nje blender dore derisa te perftoni nje mase homogjene .
 10. Nëse humusi është shumë i trashë, mund të shtoni edhe pak vullnet të lëngshëm fasule.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • fletë alumini
 • sitë
 • tas
 • blender