Hurma të pjekura me tërshërë, lajthi dhe hurma

Hurma të pjekura me tërshërë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Hurma e pjekur me thekon tërshërë, lajthi dhe hurma tingëllon e pazakontë, por ka shije shumë të mirë. Nëse keni disa në shtëpi që janë shumë të forta ose jo mjaftueshëm të ëmbla, atëherë kjo recetë duhet provuar patjetër. Frutat fillimisht mbushen dhe më pas piqen në furrë. Kjo krijon një kombinim të këndshëm të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Hurma të pjekura me tërshërë
Hurma të pjekura me tërshërë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Hurma e pjekur me thekon tërshërë, lajthi dhe hurma tingëllon e pazakontë, por ka shije shumë të mirë. Nëse keni disa në shtëpi që janë shumë të forta ose jo mjaftueshëm të ëmbla, atëherë kjo recetë duhet provuar patjetër. Frutat fillimisht mbushen dhe më pas piqen në furrë. Kjo krijon një kombinim të këndshëm të shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta holandeze

Përbërës

 • 2 hurma
 • 2 lugë lajthi
 • 2 hurma të thata
 • 2 lugë tërshërë të mbështjellë
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë miell
 • 1 majë kripë
 • 1 majë arrëmyshk

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 175°C.
 2. Rreshtoni një tepsi me letër pjekjeje.
 3. Prisni pjesën e sipërme të hurmave dhe hiqni një pjesë të mishit.
 4. Prisni imët lajthitë dhe hurmat.
 5. Tërshërë thekonet, mjalti, gjalpi i shkrire, lajthite, perziejme ne nje ene hurmat dhe miellin.
 6. I shtojme kripen dhe arre moskat.
 7. Mbulojme hurmat me perzierjen.
 8. Mbulojeni me anët e prera.
 9. Pjekim frutat për rreth 15-20 minuta derisa të zbuten.
 10. Hurma të pjekura Kur ta servirni, shtoni mjaltë ose salcë karamel, nëse dëshironi.

Vegla

 • pjekje
 • thikë
 • lugë
 • dërrasë prerës
 • tas