Ide për mëngjes të shëndetshëm me gjizë, kumbulla të thata dhe qershi

Ide për mëngjes të shëndetshëm me gjizë

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Një mëngjes i mrekullueshëm dhe i shëndetshëm me krem djathi me kokrra, kumbulla të thata dhe qershi. Djathi i gjizës ka shije shumë freskuese dhe është shumë i pasur me proteina.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ide për mëngjes të shëndetshëm me gjizë
Ide për mëngjes të shëndetshëm me gjizë

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Një mëngjes i mrekullueshëm dhe i shëndetshëm me krem djathi me kokrra, kumbulla të thata dhe qershi. Djathi i gjizës ka shije shumë freskuese dhe është shumë i pasur me proteina.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Embëlsira, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g gjizë, kokrriza djathi krem
 • 6 qershi
 • 2 kumbulla
 • 1 lugë chia
 • arra, sipas shijes
 • 1-2 lugë shurup panje, ose mjaltë për ëmbëlsim

Udhëzime

 1. Hidhni gjizën në një tas të vogël, shtoni pak qumësht nëse dëshironi.
 2. I përzieni farat chia.
 3. Shkurdhoni dhe përgjysmoni ose katërt qershitë dhe kumbullat dhe shpërndani mbi krem djathin e grirë.
 4. Sipër me arra.
 5. Si ju pëlqen Ëmbëlsojeni me shurup panje ose mjaltë dhe shijojeni.

Vegla

 • tas
 • takëm
 • thikë