Kaçapuri të përzemërt me vezë, qumësht dhe djathë

Kaçapuri të përzemërt me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Kjo pastë e shijshme me një mbushje djathi pikant dhe vezë të ziera quhet ndryshe edhe “gwozeli” dhe përgatitet në Gjeorgji për tryezën e festave të Krishtlindjeve.Bruri i butë me maja dhe mbushja e përzemërt bëjnë një kombinim të mrekullueshëm me shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kaçapuri të përzemërt me vezë
Kaçapuri të përzemërt me vezë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 150 minuta

Kjo pastë e shijshme me një mbushje djathi pikant dhe vezë të ziera quhet ndryshe edhe “gwozeli” dhe përgatitet në Gjeorgji për tryezën e festave të Krishtlindjeve.Bruri i butë me maja dhe mbushja e përzemërt bëjnë një kombinim të mrekullueshëm me shije të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Piqem | Menu: Pjekim të këndshëm, bukë amp; Rolls | Kuzhina: Kuzhina gjeorgjiane

Përbërës

 • 250ml qumësht
 • 1 lugë kripë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 lugë maja e thatë
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 500g miell
 • 1 lugë vaj vegjetal
 • 600g djathë suluguni
 • 5 vezë

Udhëzime

 1. Përzieni qumështin e ngrohtë me kripën, sheqerin dhe majanë.
 2. Lëreni këtë përzierje në një vend të ngrohtë për 10-15 minuta.
 3. Shkrini gjalpin dhe përzieni në miell.
 4. Shtoni masën e qumështit dhe përzieni. përziejeni deri sa të jetë i butë.
 5. Mbërtheni brumin nga të gjitha anët me vaj vegjetal.
 6. Rrokullisni në një top dhe mbulojeni me film ngjitës.
 7. Lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë për 1½-2 orë.
 8. Përafërsisht Grini në rende Suluguni.
 9. Zieni fort 4 vezë, lërini të ftohen, qëroni dhe priteni për së gjati në 2-4 copa.
 10. Nxehni furrën në 200 °C.
 11. Tavën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 12. Rrihni pjesën e mbetur veza ne nje ene me pirun.
 13. Sapo te shtohet volumi Pasi brumi te jete dyfishuar, e qesim brumin perseri dhe e ndajme ne kater pjese.
 14. Çdo pjese brumi hapeni ne pete me trashesi 3-4 mm.
 15. Përhapeni pak djathë në gjysmën e bukës, rreth 1 cm nga buza.
 16. Sipër jepni vezët.
 17. lyeni buzën me vezë të rrahur me furçë dhe vendoseni bukën. Palosni përgjysmë.
 18. Çojini skajet.
 19. Përgatitni kaçapurin e mbetur në të njëjtën mënyrë.
 20. Kaçapurin e përgatitur vendoseni në tepsi dhe lyeni me vezën e rrahur. furrën e ngrohur më parë e pjekim për 20-30 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.

Sipas dëshirës, 300 g djathë Suluguni mund të zëvendësohet me djathë Imereti.

Vegla

 • tas
 • fletë pjekje
 • pemë
 • film ngjitës
 • pirun
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerës