Kafe delikate me banane me ekstrakt kanelle dhe vanilje

Kafe delikate me banane me ekstrakt kanelle dhe vanilje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kafeja me banane është një kombinim i pazakontë i kafesë dhe bananes. Ka shije të shijshme dhe ka shije frutash, mund ta shijoni vetë ose me disa biskota.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kafe delikate me banane me ekstrakt kanelle dhe vanilje
Kafe delikate me banane me ekstrakt kanelle dhe vanilje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kafeja me banane është një kombinim i pazakontë i kafesë dhe bananes. Ka shije të shijshme dhe ka shije frutash, mund ta shijoni vetë ose me disa biskota.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 banane, mundësisht shumë e pjekur
 • 1 lugë sheqer
 • 250 ml qumësht
 • 1 lugë kanellë
 • 200 ml ekspres
 • Ekstrakt vanilje, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përdorni një pirun për të bërë pure bananen së bashku me sheqerin.
 2. Vendoseni në një tenxhere dhe ngroheni në zjarr të ulët derisa sheqeri të tretet.
 3. Hidhni gjysmën e qumështit ngadalë dhe ngroheni për disa minuta.
 4. Kanellë dhe Shtoni gradualisht ekstraktin e vaniljes nëse dëshironi.
 5. Përziejeni masën e bananes derisa të jetë e njëtrajtshme.
 6. Hidhni pjesën tjetër të qumështit.
 7. Hidhni kafenë e nxehtë në dy filxhanë.
 8. Qëmështin e bananes e derdhni në një sitë.
 9. E shijoni kafeja me banane e nxehtë.

Vegla

 • pirun
 • tenxhere
 • lugë për përzierje
 • blender
 • filxhanë kafeje