Kafe e ftohtë moka me qumësht, krem dhe çokollatë

Kafe e ftohtë moka me qumësht

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kombinimi klasik i kremit dhe çokollatës plotëson aromën unike të kafesë. Ka shumë receta për të bërë moka. Shërbehet me çokollatë të freskët, salcë me çokollatë ose manaferra, kanellë, kakao, limon dhe karamel. Në këtë recetë përgatitet me shurup çokollate dhe plotësohet me çokollatë të grirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kafe e ftohtë moka me qumësht
Kafe e ftohtë moka me qumësht

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kombinimi klasik i kremit dhe çokollatës plotëson aromën unike të kafesë. Ka shumë receta për të bërë moka. Shërbehet me çokollatë të freskët, salcë me çokollatë ose manaferra, kanellë, kakao, limon dhe karamel. Në këtë recetë përgatitet me shurup çokollate dhe plotësohet me çokollatë të grirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1,3 filxhan qumësht
 • 1 filxhan kafe, e zezë
 • 3 lugë krem pana
 • 2 lugë gjelle sheqer
 • 2 lugë gjelle shurup çokollatë
 • 1 lugë çokollatë, e grirë

Udhëzime

 1. Përzieni kafenë, sheqerin dhe 1 lugë qumësht në një filxhan.
 2. Hidhni në kallëpe akulli dhe vendoseni në frigorifer për disa orë.
 3. Vendosni kafenë e ngrirë, qumështin dhe shurupin e çokollatës në blender dhe përziejeni derisa të bëhet një masë homogjene.
 4. Shperndani kafen

 5. moka ne gota.
 6. Kafe me krem dhe zbukurojeni me shurup çokollate ose cokollate te grira.

Vegla

 • filxhan
 • blender