Kafe e ftohtë verore me kardamom, bajame dhe krem

4 persona | 15 minuta

Kafe e ftohtë – një pije verore që është këndshëm freskues dhe gjallërues në vapën e ditës. Në këtë recetë, ajo është e rafinuar me qumështore, kardamom dhe bajame dhe ka shije të pagabueshme të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Kafe e ftohtë verore me kardamom
Kafe e ftohtë verore me kardamom

4 persona | 15 minuta

Kafe e ftohtë – një pije verore që është këndshëm freskues dhe gjallërues në vapën e ditës. Në këtë recetë, ajo është e rafinuar me qumështore, kardamom dhe bajame dhe ka shije të pagabueshme të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 filxhanë ekspres
 • 2 filxhanë krem të rëndë
 • 3/4 filxhan milkmaid
 • 3 lugë gjelle sheqer
 • 2 lugë kardamom, bluar
 • 1/4 lugë bajame, bluar
 • Akull i grimcuar

Udhëzime

 1. Ngrohni kremin në një tenxhere.
 2. Shtoni sheqerin dhe kardamonin.
 3. Veni të vlojë dhe hiqeni shpejt nga zjarri.
 4. Lëreni të mbuluar për 15 minuta.
 5. Shtoni bajamet e bluara dhe qumështorin.
 6. Per servirjen e kafes aromatike te akullt Mbushni 4 filxhane me akull te grimcuar.
 7. Hidhni kremin ne gota.
 8. Shtoni ekspresin dhe servireni kafen me akull.

Vegla

 • tenxhere me kapak
 • gota kafeje akulli
 • lugë