Kafshimet festive të salmonit me krem avokado dhe krem djathi

Kafshimet festive të salmonit me krem avokado dhe krem djathi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Një rostiçeri e thjeshtë peshku dhe buke duket e mrekullueshme dhe përgatitet shpejt. Kafshimet festive të salmonit me avokado dhe krem djathi do t’i bëjnë përshtypje shumicës së njerëzve. Për këtë, buka pritet në formë, lyhet me krem avokado dhe mbulohet me salmon të mbështjellë në formë roleje. Ky meze e lehtë mund të përgatitet dhe shërbehet brenda 15 minutave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kafshimet festive të salmonit me krem avokado dhe krem djathi
Kafshimet festive të salmonit me krem avokado dhe krem djathi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Një rostiçeri e thjeshtë peshku dhe buke duket e mrekullueshme dhe përgatitet shpejt. Kafshimet festive të salmonit me avokado dhe krem djathi do t’i bëjnë përshtypje shumicës së njerëzve. Për këtë, buka pritet në formë, lyhet me krem avokado dhe mbulohet me salmon të mbështjellë në formë roleje. Ky meze e lehtë mund të përgatitet dhe shërbehet brenda 15 minutave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Meze, Snacks | Kuzhina: Receta finlandeze

Përbërës

 • 1 avokado
 • 1 lugë gjelle lëng limoni, i shtrydhur fllad
 • 1 lugë vaj ulliri
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • 150-200 g salmon, pak i kripur ose i tymosur
 • 16 feta bukë të bardhë , ose Baguette
 • 100 g djathë krem
 • 2 feta limoni
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Qëroni avokadon.
 2. Përdorni një blender dore për të përzier lëngun e limonit, vajin e ullirit, kripën dhe piperin.
 3. Prisni peshkun në shirita të hollë që nuk janë shumë të gjerë dhe rrotullojeni në role.
 4. Prejeni bukën në feta të rrumbullakëta ose katrore.
 5. Çdo fetë buke e lyejmë me krem avokado.
 6. Mbulojmë me një fetë të dytë.
 7. Sipër shtrojmë pak djathë krem.
 8. Sipër vendosim një të katërtën e një fete limoni.
 9. Rrendisim salmon i mbështjellë sipër në formë trëndafili.
 10. Garnet me barishte dhe shërbehet si meze ose fillim.

Në varësi të shijes, salmoni mund të përdoret edhe me lloje të tjera të peshkut të kuq.

Vegla

 • Mblender dore
 • Thife
 • Tagane