Kafshon me djathë, domate dhe hudhër

Kafshon me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Të përgatitura thjesht, këto kafshime të bëra nga feta baguette me domate, djathë dhe hudhër janë vërtet të shijshme. Rostiçeri i shijshëm është gati në vetëm pak minuta. Fetat e baguettes duhet vetëm të skuqen shkurtimisht dhe më pas të hidhen sipër përzierjen e djathit dhe domateve. Më pas mund të shërbehen meze të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kafshon me djathë
Kafshon me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Të përgatitura thjesht, këto kafshime të bëra nga feta baguette me domate, djathë dhe hudhër janë vërtet të shijshme. Rostiçeri i shijshëm është gati në vetëm pak minuta. Fetat e baguettes duhet vetëm të skuqen shkurtimisht dhe më pas të hidhen sipër përzierjen e djathit dhe domateve. Më pas mund të shërbehen meze të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Rosto | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta lituaneze

Përbërës

 • 10 feta bagutë
 • 2-4 thelpinj hudhër
 • 200-300 g djathë
 • majonezë, për shije
 • përzierje piper, për shije
 • 3 domate
 • kopër, për shije
 • 1 vezë sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Qrojini hudhrat.
 2. Fërkojeni njërën anë të fetave të baguetës me 1-2 thelpinj hudhër.
 3. Skuqni baguetën në një tigan të thatë ose në furrë.
 4. Shtypni pjesën tjetër të hudhrës me një shtypje hudhre .
 5. Grini djathin.
 6. Me Përzieni majonezën, përzierjen e piperit dhe hudhrën në një enë.
 7. Konsistenca e masës duhet të jetë e tillë që të mund të formohet lehtë.
 8. Prisni domatet në feta dhe vendosini në feta baguette.
 9. Me luge e formoni masen e djathit ne copa te gjata dhe e rregullojme siper domateve.
 10. Rrendisim mezet ne nje pjate.
 11. Dekoroni me koper nese deshironi dhe servireni si meze.

Për shije, masës mund t’i shtohet edhe veza e zier e grirë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • rende
 • shtypni hudhra
 • tas