Kakao aromatike me qumështore, vanilje dhe krem

Kakao aromatike me qumështore

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kakao e nxehtë me kremin e qumështores, kremin e rrahur dhe cokollatat ka një aromë të pasur çokollate dhe është veçanërisht e shijshme në mot të freskët. E përgatitur në pak minuta, aromatike dhe e shijshme, pija do t’i ngrohë të gjithë. Përmbajtja e lartë e kakaos i jep kësaj pije të nxehtë të trashë një aromë të pasur çokollate dhe aromë intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kakao aromatike me qumështore
Kakao aromatike me qumështore

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kakao e nxehtë me kremin e qumështores, kremin e rrahur dhe cokollatat ka një aromë të pasur çokollate dhe është veçanërisht e shijshme në mot të freskët. E përgatitur në pak minuta, aromatike dhe e shijshme, pija do t’i ngrohë të gjithë. Përmbajtja e lartë e kakaos i jep kësaj pije të nxehtë të trashë një aromë të pasur çokollate dhe aromë intensive.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 480 ml qumësht
 • 120 ml krem për rrahje
 • 60 g pluhur kakao
 • 300 ml milkmaid
 • ⅛ lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë gjelle çokollatë e grirë
 • marshmallows, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Hidhni qumështin dhe ajkën në një tenxhere.
 2. Nxeheni në zjarr mesatar-të lartë.
 3. Qëmështit shtoni gradualisht kakaon dhe çokollatën e grirë duke i trazuar vazhdimisht me një kamxhik.
 4. Shtoni qumështin e kondensuar dhe ekstraktin e vaniljes.
 5. Ulni zjarrin Uleni dhe ngrohni kakaon për 5 minuta të tjera.
 6. Zbukuroni kakaon me marshmallow dhe çokollatë të grirë dhe shijojeni.

Vegla

 • tenxhere
 • filxhanë
 • rrahje