Kakao aromatike me xhenxhefil, kanellë dhe arrëmyshk

Kakao aromatike me xhenxhefil

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo pije e ngrohtë ju fton në një mbrëmje komode. Një me arrëmyshk, xhenxhefil, kanellë dhe karafil ka shije shumë pikante dhe ju ngroh nga brenda.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kakao aromatike me xhenxhefil
Kakao aromatike me xhenxhefil

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo pije e ngrohtë ju fton në një mbrëmje komode. Një me arrëmyshk, xhenxhefil, kanellë dhe karafil ka shije shumë pikante dhe ju ngroh nga brenda.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 lugë kakao pluhur
 • 3-4 lugë gjelle sheqer kaf
 • 1 majë kripë
 • 1-2 majë arrëmyshk
 • ¹⁄2 lugë xhenxhefil, bluar
 • ¹⁄2 lugë kanellë
 • ¹⁄4 lugë karafil, bluar
 • 480 ml qumësht
 • ¹⁄₂ lugë ekstrakt vanilje
 • marshmallows, për shije

Udhëzime

 1. Përzieni në një tenxhere kakaon, sheqerin, kripën, arrëmyshkun, xhenxhefilin, kanellën dhe karafilin.
 2. Hidhni qumështin në zjarr mesatarisht të lartë, duke e trazuar vazhdimisht me një kamxhik.
 3. Ngroheni kakaon dhe hiqeni tenxheren nga zjarri.
 4. Hidhni kakaon në gota dhe shërbejeni me marshmallow, sipas dëshirës.

Vegla

 • tenxhere
 • trashë
 • filxhan kakao