Kalamarë të marinuar me lëng limoni, hudhër dhe majdanoz

Kalamarë të marinuar me lëng limoni

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo recetë është thjesht e shijshme. Pas marinimit, frutat e detit bëhen shumë të butë. Hudhra dhe majdanozi i shtojnë shijes një prekje freskuese dhe interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kalamarë të marinuar me lëng limoni
Kalamarë të marinuar me lëng limoni

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Kjo recetë është thjesht e shijshme. Pas marinimit, frutat e detit bëhen shumë të butë. Hudhra dhe majdanozi i shtojnë shijes një prekje freskuese dhe interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 500 g kalamarë të qëruar
 • 80 ml lëng limoni
 • 80 ml vaj ulliri
 • 1-2 degë majdanoz
 • 1 thelpi hudhër
 • Lëkurë limoni për shije

Udhëzime

 1. Preni kallamarët në rrathë ose copa të vogla dhe vendoseni në një tenxhere.
 2. Mbulojeni me ujë të vluar dhe ziejini jo më shumë se një minutë.
 3. Më pas kullojini në një kullesë.
 4. E grini imët lëkuren e limonit dhe shtrydheni limonin.
 5. Vendosni frutat e detit në një kavanoz qelqi.
 6. Shtoni lëngun e limonit dhe përzierjen e vajit.
 7. Mbuloni kapakun dhe lëreni të ftohet.
 8. E vendosim kavanozin në frigorifer për 10-12 orë.
 9. Qojmë dhe presim hudhrat.
 10. Vendosni kallamarët në një enë.
 11. Përzieni barishtet e grira dhe hudhrën e grirë.
 12. Spërkateni sipër lëkuren e grirë të limonit.
 13. Shërbejeni kalamarinë e marinuar me lëngun e limonit dhe majdanozin.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • kavanoz qelqi
 • sitë
 • tas
 • rende
 • shtrydhëse limoni