Kallamar të mbushur me bulgur, karrota dhe djathë

Kallamar të mbushur me bulgur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

tingëllon shumë e pazakontë. Por kjo recetë padyshim ia vlen të provohet. Mbushja e bulgurit, karotave dhe djathit është shumë e lëngshme dhe shkon shumë me frutat e detit. Kallamarët fillimisht zihen dhe më pas piqen me mbushjen në furrë. Kjo krijon një përbërje shumë aromatike dhe të shijshme që shërbehet më së miri e nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kallamar të mbushur me bulgur
Kallamar të mbushur me bulgur

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

tingëllon shumë e pazakontë. Por kjo recetë padyshim ia vlen të provohet. Mbushja e bulgurit, karotave dhe djathit është shumë e lëngshme dhe shkon shumë me frutat e detit. Kallamarët fillimisht zihen dhe më pas piqen me mbushjen në furrë. Kjo krijon një përbërje shumë aromatike dhe të shijshme që shërbehet më së miri e nxehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 5-6 tuba kallamar, tuba calamari
 • 120-130 g bulgur
 • 1 karotë
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • Erëza, për shije
 • 80-100 g djathë
 • barishte, sipas shijes
 • 1 luge vaj

Udhëzime

 1. Karotën e qëroni dhe e grini imët.
 2. Djathin e grini, i grini barishtet.
 3. Gatijini tubat e kallamarëve derisa të zbuten, i qëroni dhe i lini të ftohet plotësisht.
 4. Ndërkohë përgatisni bulgurin për 15-20 minuta.
 5. Prisni një kallamar dhe përzieni me karotat.
 6. Përzieni kallamarët e grirë, kripën, erëzat dhe bulgurin në një tas.
 7. Lëreni masën të ftohet plotësisht.
 8. Më pas përzieni me djathin e grirë dhe barishtet e grira.
 9. Mbusheni kallamarët me masën e bulgurit dhe vendosini në një tavë të lyer me yndyrë.
 10. Pjekim në 180 °C për rreth 7 – 10 minuta.
 11. Nxirreni kallamarët e mbushur nga furra dhe shërbejeni menjëherë.

Për të mbajtur kallamarët në formë të mirë dhe për të parandaluar rënien e mbushjes, përdorni kruese dhëmbësh për të rregulluar skajet.

Vegla

 • qëruese
 • grater
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tavë
 • tas