Kanape petullash me proshutë, domate dhe rikota

Kanape petullash me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto kanape shumëngjyrëshe të bëra nga petullat e holla me kremin pikant rikota me rrikë, proshutë dhe domate sigurisht që do të jenë në qendër të vëmendjes në tryezën e banketit. Duhet pak kohë për t’u përgatitur, por pas dy ose tre roleve, rrotullohet vetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kanape petullash me proshutë
Kanape petullash me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto kanape shumëngjyrëshe të bëra nga petullat e holla me kremin pikant rikota me rrikë, proshutë dhe domate sigurisht që do të jenë në qendër të vëmendjes në tryezën e banketit. Duhet pak kohë për t’u përgatitur, por pas dy ose tre roleve, rrotullohet vetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Gatimet e kaluara, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Petulla

 • 400 g miell
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 vezë
 • 800 ml qumësht
 • 4 lugë vaj vegjetal

Mbushje

 • 400 g ricotta
 • 4 lugë krem pana
 • 1 lugë krem rrikë
 • kripë , per shije
 • piper i bardhe, per shije
 • 80 g proshute
 • 50 g rakete
 • 300 g domate qershi

Udhëzime

 1. Sitni miellin në një enë dhe shtoni kripën.
 2. Rrihni vezët fillimisht me një rrahëse, pastaj shtoni në miell.
 3. Gjithashtu shtoni qumështin dhe 2 lugë vaj vegjetal dhe përziejini së bashku derisa të jenë të njëtrajtshme.
 4. Graso një tepsi me vaj vegjetal, petullat e holla Piqini dhe më pas lëreni të ftohet.
 5. Përzieni rikotën me kremin e rrahur dhe rrikën, e rregulloni me kripë dhe piper.
 6. Prisni proshutën dhe petullat në shirita të ngushtë përafërsisht 3 deri në 4 cm.
 7. Së pari shpërndani përzierjen e përgatitur të rikotës në çdo rrip petullash, më pas sipër me një rrip proshutë dhe pak raketë.
 8. Më pas vendosni një domate qershi në buzë të shiritit dhe mbështilleni në një role të ngushtë.
 9. Prick theroll me 2 kanape dhe i presim në mes në mënyrë që të formohen 2 kanape.
 10. Mbi këto Rrotulloni të gjitha shiritat e petullave dhe vendosini në frigorifer deri sa të jenë gati për t’u servirur.

Vegla

 • tas
 • hisk
 • pan
 • kanape hell