Kanape Snacks me bukë thekre, sallam mëlçie dhe fara shege

Kanape Snacks me bukë thekre

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Në këto ushqime festive dhe kremoze me kanape, kokrrat e ëmbla dhe të tharta të shegës shkojnë shumë mirë me kremin delikat të sallamit të mëlçisë. Shumë të shijshme dhe të shpejta për t’u përgatitur, këto meze buke duken të shkëlqyera në një tryezë festive të shuplakës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kanape Snacks me bukë thekre
Kanape Snacks me bukë thekre

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Në këto ushqime festive dhe kremoze me kanape, kokrrat e ëmbla dhe të tharta të shegës shkojnë shumë mirë me kremin delikat të sallamit të mëlçisë. Shumë të shijshme dhe të shpejta për t’u përgatitur, këto meze buke duken të shkëlqyera në një tryezë festive të shuplakës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200 g sallam mëlçi
 • 80 g gjalpë
 • kripë, për shije
 • paprika pluhur, për shije
 • ¼ shegë
 • 10 feta bukë thekre, ose pompernikel
 • 3-4 degëza kopër

Udhëzime

 1. Prisni imët gjysmën e koprës.
 2. Pjesën tjetër lëreni mënjanë për zbukurim.
 3. Përzieni barishtet me sallamin e mëlçisë dhe gjalpin e zbutur.
 4. Kripë dhe piper sipas shijes.
 5. Qëroni shegën dhe hiqni kokrrat .
 6. Me anë të një gote ose prerëse biskotash, ndani rrathë të vegjël nga buka e thekrës.
 7. Vendosni kremin në një qese tubash.
 8. Tubojini mbi bukë në formë kone.
 9. Zbukuroni snaket e përfunduara me kanape me farat e sheges dhe kopres.

Vegla

 • thikë
 • qese tubash
 • prerëse biskotash
 • tas
 • lugë