Kanape të shijshme me role proshutë, vezë dhe sallatë

Kanape të shijshme me role proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto me proshutë dhe sallatë janë një meze e shkëlqyer. E servirur mbi një copë të vogël buke pompernikel dhe me një rrotull proshutë, të mbushur me vezë dhe majonezë, do të jetë një shtesë e mrekullueshme për çdo tavolinë ngrënieje. Një meze e tillë nuk do të kalojë pa u vënë re.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kanape të shijshme me role proshutë
Kanape të shijshme me role proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Këto me proshutë dhe sallatë janë një meze e shkëlqyer. E servirur mbi një copë të vogël buke pompernikel dhe me një rrotull proshutë, të mbushur me vezë dhe majonezë, do të jetë një shtesë e mrekullueshme për çdo tavolinë ngrënieje. Një meze e tillë nuk do të kalojë pa u vënë re.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 vezë
 • 2-3 degë kopër, ose majdanoz
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • Majonezë, për shije
 • 100 g proshutë
 • 1 f. Pumpernikeli, 250 g feta të rrumbullakëta
 • 2-3 gjethe marule

Udhëzime

 1. Vendosni vezët në një tenxhere dhe ziejini për 10 minuta.
 2. Lërini të ftohen, qëroni dhe grijini imët.
 3. Përzieni vezët me barishtet e grira, majonezën, kripën dhe piperin në një tas.
 4. Preni proshutën në shirita të holla.
 5. Vendosni mbushjen sipër dhe rrotulloni në role.
 6. Vendosni një gjethe marule dhe role proshutë në secilën copë bukë pompernikeli.
 7. Siguroni me një hell.
 8. Rregulloni kanape në një pjatë për servirje dhe shërbejeni si rostiçeri ose fillestar.

Vegla

 • teps
 • rende
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pjatë servirje