Kanelloni të mbushur me salcë beshamel me mish të grirë

Kanelloni të mbushur me salcë beshamel me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kanelonet e mbushura kënaqin të rinjtë dhe të moshuarit. Petët e mëdha tubulare janë të mbushura me një salcë domate me shije, mish të grirë me lëng dhe perime dhe piqen në furrë me salcë beshamel të përzemërt dhe djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kanelloni të mbushur me salcë beshamel me mish të grirë
Kanelloni të mbushur me salcë beshamel me mish të grirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kanelonet e mbushura kënaqin të rinjtë dhe të moshuarit. Petët e mëdha tubulare janë të mbushura me një salcë domate me shije, mish të grirë me lëng dhe perime dhe piqen në furrë me salcë beshamel të përzemërt dhe djathë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 300 gr mish i grirë, i përzier
 • 2 kunguj të njomë
 • 1 paketë cannelloni
 • 1 kanaçe domate të grira
 • 2 qepë
 • 1 thelpi hudhër
 • 1-2 karota
 • 50 gr gjalpë
 • 50 gr miell
 • 600 ml qumësht
 • 100 ml krem
 • 100 gr djathë i grirë
 • 4 lugë paste domate
 • vaj
 • barishte italiane, sipas shijes

Udhëzime

Mbushja

 1. Qrojini karotat dhe grijini ne rende imet.
 2. Qerojme dhe presim ne kubik qepen.
 3. Qerojme thelpin e hudhres dhe presim ne copa te vogla.
 4. Skuqni perimet ne nje tigan me vaj.
 5. Shtoni pasten e domates.
 6. Rrezojeni me shafran të Indisë, pluhur paprika dhe barishte
 7. Rrezojeni me kripë dhe piper.
 8. Shtoni domatet e grira nga kanaçe.
 9. Të gjitha përzieni mirë dhe lërini të ziejnë.
 10. Rregulloni kripën sipas shijes.

salcë beshamel $ $

 • Mbajeni gjalpin në një tenxhere, shtoni miellin dhe lëreni të ziejë.
 • Shtoni ujë dhe pastën e erëzave, lëreni të ziejë përsëri.
 • Për ta rrumbullakosur, shtoni qumësht ose krem dhe rregulloni me arrëmyshk, kripë dhe piper.
 • Mbushni kanelonët

  1. Përzieni mishin e grirë me salcën e domates.
  2. Kaneloni mbushni me mish të grirë dhe vendosini pranë njëri-tjetrit në një tavë.
  3. Hidhni salcën beshamel mbi kaneloni.
  4. Përhapeni me mish të grirë. djathë mbi kaneloni.
  5. Pjekim kaneloni në 200 gradë për rreth 40-45 minuta.
  6. Kanelloni me salcë kosi dhe sallatë të freskët shërbej.

  Vegla

  • qëruese
  • grater
  • thikë
  • dërrasë prerëse
  • tavë
  • spatula rrahëse
  • tenxhere
  • tavë