Karamele portokalli shtëpie të bëra nga ganache për një bufe të Vitit të Ri

Karamele portokalli shtëpie të bëra nga ganache për një bufe të Vitit të Ri

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 1510 minuta

Është e vështirë të besohet se këto nuk janë fruta të vërteta, por karamele delikate të bëra tërësisht me çokollatë. Kjo recetë është një ëmbëlsirë perfekte e Vitit të Ri që do të befasojë të ftuarit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Karamele portokalli shtëpie të bëra nga ganache për një bufe të Vitit të Ri
Karamele portokalli shtëpie të bëra nga ganache për një bufe të Vitit të Ri

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 1510 minuta

Është e vështirë të besohet se këto nuk janë fruta të vërteta, por karamele delikate të bëra tërësisht me çokollatë. Kjo recetë është një ëmbëlsirë perfekte e Vitit të Ri që do të befasojë të ftuarit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: pragu i vitit te ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

 • ½ portokalli
 • 200 g çokollatë e zezë
 • 100 g krem pana
 • 130 g mjaltë
 • 200 g çokollatë e bardhë
 • Ngjyrosje ushqimore, sipas shijes

Udhëzime

 1. Erzoni portokallin me një rende të imët.
 2. Në një procesor ushqimi, grini çokollatën e zezë.
 3. Përzieni kremin dhe 30 gr mjaltë në një tenxhere dhe lëreni të ziejë. .
 4. Përzieni lëkurën e portokallit në ganache.
 5. Mbulojeni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer gjatë natës.
 6. Thërrmoni çokollatën e bardhë dhe shkrini në mikrovalë ose në bain-marie.
 7. Ngrohni mjaltin e mbetur, lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës .
 8. Përziejeni mjaltin në çokollatën e bardhë me një shpatull.
 9. Nxirrni pak nga përzierja dhe ngjyrosni me ngjyrën e gjelbër ushqimore.
 10. Ngjyrosni përzierjen e mbetur të çokollatës në portokalli.
 11. Lëreni përzierjen e portokallit në një rrogoz silikoni dhe lëreni në frigorifer për një natë.
 12. Off Formoni ganashin e ftohur me çokollatë në topa të së njëjtës madhësi.
 13. E vendosim në frigorifer për 1 orë.
 14. Nxirreni masën e portokallit nga frigoriferi dhe e lini të pushojë për 1 orë në Ra Lëreni të pushojë në temperaturën e dhomës.
 15. Rrotulloni masën e portokallit në një shtresë të trashë 3-4 mm.
 16. Rreshtoni çdo top çokollatë me masën e portokallit, duke e lëmuar mirë.
 17. Rrotulloni çdo karamele mbi anën e imët rende nga të gjitha anët në mënyrë që të krijohet modeli tipik i mandarinës A.
 18. Bëjmë një dhëmbëzim të vogël sipër bonboneve “mandarin”. Vendosni karamele me mandarinë në frigorifer për 2 deri në 3 orë.

Vegla

 • rende
 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • lugë
 • spatula
 • mat silikoni