Karkaleca të skuqura në një bukë krokante të bërë nga thërrimet e bukës

Karkaleca të skuqura në një bukë krokante të bërë nga thërrimet e bukës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Ushqim deti i butë në një bukë krokante ka shije të shijshme. Të buta nga brenda dhe me një kore të skuqur nga jashtë, këto janë perfekte për një vakt festiv. Për më shumë shije, pjata mund të shërbehet me një dip të shijshëm ose salcën tuaj të preferuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Karkaleca të skuqura në një bukë krokante të bërë nga thërrimet e bukës
Karkaleca të skuqura në një bukë krokante të bërë nga thërrimet e bukës

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 13 minuta

Ushqim deti i butë në një bukë krokante ka shije të shijshme. Të buta nga brenda dhe me një kore të skuqur nga jashtë, këto janë perfekte për një vakt festiv. Për më shumë shije, pjata mund të shërbehet me një dip të shijshëm ose salcën tuaj të preferuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta skandinave

Përbërës

 • 900g karkaleca të mëdha
 • 60g miell
 • 1 lugë kripë
 • ½ lugë piper i zi
 • ¼ lugë çaji hudhër, të bluara
 • 3 vezë
 • 600-700 ml vaj vegjetal
 • 250 g thërrime buke

Udhëzime

 1. Qrojini karkalecat duke i lënë vetëm bishtat.
 2. Sitni miellin dhe përzieni në një tas kripën, piperin dhe hudhrën.
 3. Rrihni vezët me pirun.
 4. Ngrohni vajin në një tigan mbi mesatare- nxehtësi të lartë.
 5. Çdo karkaleca mbështilleni në miell.
 6. Më pas zhyteni në vezë dhe rrokullisni menjëherë në bukë.
 7. Skuqini karkalecat për rreth 3-5 minuta nga secila anë Skuqini derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 8. Më pas vendosini në peshqirë letre që të kullojnë vajin e tepërt.

Vegla

 • Sieve
 • Pirun
 • Skuqe
 • Bowl