Kartoschka e ëmbël e bërë nga biskota gjalpë me arra dhe kakao

Kartoschka e ëmbël e bërë nga biskota gjalpë me arra dhe kakao

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo ëmbëlsirë e ëmbël nga kuzhina ruse njihet me emrin “kartoschka”. Biskotat me gjalpë, arrat, gjalpin dhe kakaon përdoren për të krijuar një ëmbëlsirë të mrekullueshme për çaj ose kafe në formën e patateve. Kartoschka ka shije të butë, të ëmbël dhe me arra dhe përgatitet shpejt dhe lehtë pa u pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kartoschka e ëmbël e bërë nga biskota gjalpë me arra dhe kakao
Kartoschka e ëmbël e bërë nga biskota gjalpë me arra dhe kakao

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo ëmbëlsirë e ëmbël nga kuzhina ruse njihet me emrin “kartoschka”. Biskotat me gjalpë, arrat, gjalpin dhe kakaon përdoren për të krijuar një ëmbëlsirë të mrekullueshme për çaj ose kafe në formën e patateve. Kartoschka ka shije të butë, të ëmbël dhe me arra dhe përgatitet shpejt dhe lehtë pa u pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Nxehtësia | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 200 g gjalpë
 • 400 g biskota gjalpë, biskota integrale
 • 200 g arra, ose bajame, kikirikë, lajthi
 • 100 g sheqer
 • 100 ml qumësht
 • 3 lugë kakao pluhur

Udhëzime

 1. Në një procesor ushqimi, copëtoni biskotat dhe arrat dhe përzieni së bashku.
 2. Përzieni kakaon dhe sheqerin dhe lërini të ziejnë me qumështin në një tenxhere.
 3. Shtoni gjalpin dhe gatuajeni derisa gjalpi të shkrihet.
 4. Këtë përzierje ia shtojmë biskotave dhe arrave dhe e përziejmë mirë.
 5. Përzierjen e formojmë në patate në formë veze dhe e vendosim në frigorifer për 2 orë.
 6. Pudrosni patatet e ëmbla me pluhur kakao para se t’i hani dhe i shërbeni me kafe.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tas
 • tenxhere
 • lugë