Këmba pikante e qengjit me patate dhe hudhër nga furra

Këmba pikante e qengjit me patate dhe hudhër nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Në këtë recetë, kofsha e qengjit është shumë e butë, e lëngshme dhe ka shije thjesht të papërmbajtshme. Mishi i butë ka një aromë intensive hudhre dhe rigon me një notë të shijshme nenexhiku dhe arrëmyshk. Patatet e pjekura shkojnë në mënyrë perfekte me mishin dhe mund të shërbehen edhe në një rast festiv.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Këmba pikante e qengjit me patate dhe hudhër nga furra
Këmba pikante e qengjit me patate dhe hudhër nga furra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 110 minuta

Në këtë recetë, kofsha e qengjit është shumë e butë, e lëngshme dhe ka shije thjesht të papërmbajtshme. Mishi i butë ka një aromë intensive hudhre dhe rigon me një notë të shijshme nenexhiku dhe arrëmyshk. Patatet e pjekura shkojnë në mënyrë perfekte me mishin dhe mund të shërbehen edhe në një rast festiv.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

Marinadë

 • 15 thelpinj hudhër
 • 2 limonë
 • 125 ml vaj ulliri
 • 1 lugë rigon, të thatë
 • 2 lugë mente, të thata
 • 1 lugë paprika
 • ½ lugë arrëmyshk, bluar

Mishi

 • 1800-2200 gr fyell qengji
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 5 thelpinj hudhër
 • 1300 g patate
 • 1 qepë
 • 1 lugë paprika
 • 1 lugë hudhër pluhur
 • 500 ml ujë

Udhëzime

Llokoçis marinadën

 1. Qëroni hudhrën dhe grijeni përafërsisht.
 2. Shtypni lëngun nga limonët.
 3. Pastroni hudhrën me lëngun e limonit, vajin e ullirit, rigonin, nenexhikun, pluhurin e paprikës dhe arrëmyshkun në blender derisa të marinada është e barabartë.
 4. Lëreni marinadën mënjanë.

Përgatitni mishin

 1. Ngrohni furrën në 250°C.
 2. Ndizni funksionin e skarës.
 3. Shpëlajeni këmbën e qengjit me ujë të ftohtë dhe thajeni.
 4. Prej yndyrën e tepërt.
 5. Bëni 7-10 prerje në mish.
 6. Kripë këmbën, lyeni me piper dhe vaj ulliri.
 7. Mishi duhet të nxirret nga frigoriferi 1 deri në 2 orë para përgatitjes.
 8. Vendoseni këmbën në një raft furre.
 9. Vendosni këtë në raftin e sipërm në furrë.
 10. Vendosni një tepsi poshtë. për tu ftohur pak.
 11. Ulni temperaturën e furrës në 160°C.
 12. Ndërkohë qëroni patatet, qepën dhe 5 thelpinj hudhër dhe lani.
 13. Patate Përgjysmoni ose çerek sipas dëshirës.
 14. Prisni qepën përafërsisht.
 15. Prisni hudhrën në shkopinj.
 16. Rrezojini patatet dhe qepët me kripë, paprikë dhe hudhra pluhur.
 17. Shponi këmbën pak të ftohur me shkopinjtë e hudhrës.
 18. Nga të gjitha anët mbulojeni me marinadë.
 19. Vendosni kofshën e qengjit në raftin e pjekjes.
 20. Mishit i shtoni patatet dhe qepët.
 21. Mbuloni gjithçka me letër alumini.
 22. Vendosni raftin në raftin e mesëm në furrë.
 23. Hidhni ujë në tepsi dhe rrëshqisni poshtë telit.
 24. Pjekim kofshën e qengjit dhe patatet nën letër për 1 orë.
 25. Hiqni folenë dhe piqeni edhe për 15-20 minuta të tjera derisa mishi të ketë një kore kafe e artë.
 26. Hiqni nga furra kofshën e qengjit të pjekur dhe patatet .
 27. Afërsisht. Lëreni të “ziejë” për 10-15 minuta në mënyrë që lëngu të shpërndahet në mënyrë të barabartë në të gjithë mishin.
 28. Shërbejeni këmbën e qengjit të pjekur dhe patatet me perime të freskëta ose një sallatë, nëse dëshironi.

Vegla

 • kupa matëse
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • blender
 • qërues perimesh
 • tas
 • takëm