Këmbët e rosës të pjekura me mollë dhe hudhër në furrë

Këmbët e rosës të pjekura me mollë dhe hudhër në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Në këtë recetë, këmbët e rosës gatuhen në furrë në temperatura të ulëta për një kohë të gjatë. Mishi bëhet aq i butë dhe lëng saqë fjalë për fjalë bie nga kocka. E fërkuar me hudhër, shpendët bëhen veçanërisht aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Këmbët e rosës të pjekura me mollë dhe hudhër në furrë
Këmbët e rosës të pjekura me mollë dhe hudhër në furrë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Në këtë recetë, këmbët e rosës gatuhen në furrë në temperatura të ulëta për një kohë të gjatë. Mishi bëhet aq i butë dhe lëng saqë fjalë për fjalë bie nga kocka. E fërkuar me hudhër, shpendët bëhen veçanërisht aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 3-4 mollë
 • 4 këmbë rosë
 • 1½ lugë borzilok të tharë
 • 3 thelpinj hudhër
 • ⅓ lugë çaji kripë
 • ⅓ lugë çaji piper të zi
 • 1½ lugë vaj ulliri
 • 250ml ujë

Udhëzime

 1. Lani mollët dhe prisni thelbin.
 2. Prisni mollët në copa.
 3. Shponi çdo këmbë të rosës me një thikë.
 4. Më pas rregulloni shpendët me përzierjen e borzilokut, hudhrës së grirë, kripës dhe piperit dhe fërkojeni në vaj.
 5. Vendosni copat e mollës në një tavë.
 6. Vendosni këmbët e rosës për rreth 15 minuta Piqeni në 240°C.
 7. Më pas uleni temperaturën e furrës në 150-160°C.
 8. Pjekim edhe për një orë e gjysmë deri në dy orë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë