Këmbët e rosës të pjekura me perime, kajsi dhe kumbulla

Këmbët e rosës të pjekura me perime

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Mishi i shpendëve është i butë dhe me lëng, dhe kajsitë dhe kumbullat e thata i shtojnë shijes një aromë të ëmbël dhe të pazakontë. Këmbët e rosës fillimisht piqen dhe më pas piqen për një kohë të gjatë në furrë me perime dhe fruta të thata. Padyshim që ia vlen ta provoni recetën, pasi nuk është vetëm e lehtë për t’u përgatitur, por edhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Këmbët e rosës të pjekura me perime
Këmbët e rosës të pjekura me perime

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Mishi i shpendëve është i butë dhe me lëng, dhe kajsitë dhe kumbullat e thata i shtojnë shijes një aromë të ëmbël dhe të pazakontë. Këmbët e rosës fillimisht piqen dhe më pas piqen për një kohë të gjatë në furrë me perime dhe fruta të thata. Padyshim që ia vlen ta provoni recetën, pasi nuk është vetëm e lehtë për t’u përgatitur, por edhe ka shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 2 këmbë rosë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • 1 qepë
 • 1-2 karota
 • 8-12 kajsi të thata
 • 10-15 kumbulla të thata
 • 350ml lëng pule

Udhëzime

 1. Shpëlajini këmbët e rosës nën ujë të rrjedhshëm dhe thajini.
 2. Vendosini këmbët në një tigan, me anën e lëkurës poshtë.
 3. Skuqini në zjarr mesatar-të lartë derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 15-20 minuta.
 4. Servozoni me kripë dhe piper dhe vendoseni në një pjatë.
 5. Qëroni qepët dhe karotat, pritini në copa mesatare në të mëdha.
 6. Skuqini perimet me një lugë gjelle yndyrë rosë për rreth 5-8 minuta.
 7. Servozoni me kripë dhe piper.
 8. Këmbët e rosës, karotat dhe qepët gjithashtu Vendosni frutat e thata të shpëlarë në një tavë.
 9. Hidhni lëngun e nxehtë në mënyrë që të mbulojë rreth gjysmën e këmbëve.
 10. Pjeqini këmbët e rosës për 30 minuta në 200 °C.
 11. Më pas ulim temperaturën në 170-180°C
 12. Pjekim mishin edhe për 30-40 minuta të tjera.
 13. I heqim nga furra këmbët e rosës të pjekura dhe e shërbejmë menjëherë.

Në varësi të shijes suaj, frutat e thata mund të copëtohen përafërsisht ose të lihen të plota. Në varësi të madhësisë së tavës duhet të rregullohet sasia e lëngut.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • pjatë
 • qëruese
 • tavë