Kërpucë deti të pjekur me karkaleca, kërpudha dhe midhje

Kërpucë deti të pjekur me karkaleca

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

me një mbushje të shijshme me ushqim deti dhe kërpudha ka shije shumë të butë. Korja e djathit i jep peshkut një shije aromatike dhe e bën atë një kënaqësi për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpucë deti të pjekur me karkaleca
Kërpucë deti të pjekur me karkaleca

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

me një mbushje të shijshme me ushqim deti dhe kërpudha ka shije shumë të butë. Korja e djathit i jep peshkut një shije aromatike dhe e bën atë një kënaqësi për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g karkaleca
 • 100 g midhje
 • 1 qepë
 • 4 lugë vaj
 • 4-5 kërpudha
 • 100 ml krem
 • kripë, sipas shijes
 • piper, sipas shijes
 • 1 thelpi hudhër
 • 2 kokrra deti
 • 100 g djathë

Udhëzime

 1. Hidhni karkalecat me ujë të vluar dhe lërini të ziejnë për 1 minutë.
 2. I ziejini midhjet për 2-3 minuta.
 3. Prisni qepën dhe skuqeni në një tigan me 2 lugë vaj për 5-6 minuta. Transferoni qepët në një pjatë.
 4. Skuqini kërpudhat e grira hollë në të njëjtin tigan për 7-10 minuta.
 5. Kërpudhave shtoni qepët dhe ushqimet e detit.
 6. Rrumbullakosni me krem dhe kripë sipas shijes.
 7. I trazoni hudhrat e shtypura.
 8. Bëni dy prerje paralele në pjesën e prapme të kërpudhave.
 9. Prisni shtyllën kurrizore nga të dyja anët me gërshërë kuzhine.
 10. Shpëlajeni peshkun dhe thajeni me peshqir letre.
 11. Formoni varka të vogla nga leter alumini dhe i lyejme me vaj.
 12. Kupa brenda.
 13. Mbulojme mbushjen e pergatitur mbi kocken.
 14. Peshqin e vendosim ne nje tepsi dhe e pjekim ne 180°C per rreth 30-40 minuta.
 15. 5-7 minuta para përfundimit të pjekjes e spërkasim krapin e detit me djathë të grirë trashë dhe mbarojmë pjekjen e peshkut.

Vegla

 • tenxhere
 • pan
 • spatula
 • shtypje hudhre
 • gërshërë kuzhine
 • thikë