Kërpudha të mbushura me djathë, majonezë dhe qepë

Kërpudha të mbushura me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ka shumë mënyra për t’u përgatitur. Në këtë recetë, meze e thjeshtë bëhet me një mbushje me kërcell kërpudhash të pjekura, djathë të grirë dhe majonezë. E pjekur në furrë, kjo pjatë mund të shërbehet 20 minuta më vonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpudha të mbushura me djathë
Kërpudha të mbushura me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ka shumë mënyra për t’u përgatitur. Në këtë recetë, meze e thjeshtë bëhet me një mbushje me kërcell kërpudhash të pjekura, djathë të grirë dhe majonezë. E pjekur në furrë, kjo pjatë mund të shërbehet 20 minuta më vonë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze, Vegjetariane | Kuzhina: Receta hungareze

Përbërës

 • 500 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 1-2 lugë vaj vegjetal
 • 100 g djathë
 • 3 lugë majonezë

Udhëzime

 1. Hiqni me kujdes bishtat nga kërpudhat.
 2. Prisni imët kërcellet dhe qepën e kërpudhave.
 3. Ngrohni vajin në një tigan.
 4. Perimet e skuqura në një Vendoseni në tas.
 5. Përziejini së bashku djathin e grirë dhe majonezën.
 6. Mbuloni tapat e kërpudhave me përzierjen e djathit dhe vendosini në një tepsi.
 7. Pjeqini kërpudhat në 200 °C për rreth 25 minuta derisa djathi të shkrihet.
 8. Kërpudhat e mbushura kanë shije të mrekullueshme me një sallatë.

Vegla

 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tavë
 • tas
 • fletë pjekje