Kërpudha të mbushura me domate dhe krem djathi nga furra

Kërpudha të mbushura me domate dhe krem djathi nga furra

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

janë ushqime të vogla që mund të shërbehen si pjatë anësore ose pjatë kryesore. Kërpudhat mbushen me krem djathi dhe thërrime buke si dhe domate të thata, hudhra dhe preshi i bëjnë shumë aromatike dhe janë super të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpudha të mbushura me domate dhe krem djathi nga furra
Kërpudha të mbushura me domate dhe krem djathi nga furra

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

janë ushqime të vogla që mund të shërbehen si pjatë anësore ose pjatë kryesore. Kërpudhat mbushen me krem djathi dhe thërrime buke si dhe domate të thata, hudhra dhe preshi i bëjnë shumë aromatike dhe janë super të lëngshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video | Kuzhina: Receta mesdhetare

Përbërës

 • 6 kërpudha, të mëdha
 • 4 domate të skuqura
 • 1 degë qepë të pranverës
 • 2 degë borziloku
 • 2 degë majdanoz
 • 200g krem djathi
 • 1 fetë bukë të thekur me grurë integral
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 thelpi hudhër
 • 100g mocarela, e grirë
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Prisni domatet e thara në copa të vogla.
 2. Qepni qepët e grira në rrathë.
 3. Prisni borzilokun dhe majdanozin në copa të vogla.
 4. Përziejini gjithçka në një tas. kripë e piper dhe i përziejmë së bashku.
 5. Thërrmoni në fetën e bukës, shtoni kripë nëse është e nevojshme dhe përzieni përsëri.
 6. Hiqni bishtat e kërpudhave nga kokat, pritini në copa të vogla dhe përzieni në masën e djathit.
 7. Shtypni hudhrën thelpini përmes shtypit në një tas të vogël.
 8. Shtoni kripën dhe vajin e ullirit, përziejini mirë.
 9. Lyejini kërpudhat me vajin e hudhrës.
 10. Mbijen e përgatitur vendoseni në kërpudha.
 11. Spërkateni me mocarela.
 12. Pjekim kërpudhat e mbushura në furrë në 180 gradë për 20-25 minuta.
 13. Kërpudhat e pjekura i zbukurojmë me majdanoz dhe i shërbejmë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • lugë përzierje
 • shtypje hudhre
 • furçë kuzhine