Kërpudha të mbushura me domate dhe mocarela – kërpudha me pak karbohidrate

Kërpudha të mbushura me domate dhe mocarela - kërpudha me pak karbohidrate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

E shëndetshme, me pak karbohidrate dhe e shijshme! Kërpudhat e mbushura me domate dhe mocarela kanë shije tepër të lëngshme. Çifti i ëndrrave Caprese dhe vaji i hudhrës u japin kërpudhave një prekje të veçantë dhe një shije jashtëzakonisht të shijshme. Kërpudhat alla caprese janë një pjatë e shkëlqyer me pak karbohidrate që përgatitet shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpudha të mbushura me domate dhe mocarela - kërpudha me pak karbohidrate
Kërpudha të mbushura me domate dhe mocarela - kërpudha me pak karbohidrate

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

E shëndetshme, me pak karbohidrate dhe e shijshme! Kërpudhat e mbushura me domate dhe mocarela kanë shije tepër të lëngshme. Çifti i ëndrrave Caprese dhe vaji i hudhrës u japin kërpudhave një prekje të veçantë dhe një shije jashtëzakonisht të shijshme. Kërpudhat alla caprese janë një pjatë e shkëlqyer me pak karbohidrate që përgatitet shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 400g kërpudha butona, 5 kërpudha të mëdha
 • 125g mini mozzarella
 • 150g domate qershi
 • 5g hudhra
 • 40g vaj ulliri
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lugë borzilok, të tharë

Udhëzime

 1. Pastroni kërpudhat dhe hiqni kërcellet.
 2. Hurdhrat e shtypura hidheni në vaj ulliri dhe përziejini mirë.
 3. lyejini me furçë pjesën e jashtme të kokave të kërpudhave me vajin e hudhrës.
 4. merojini me kripë dhe kthejeni.
 5. pjesa e brendshme e kërpudhave me furçë me vaj.
 6. Preni mocarelën dhe domatet qershi në feta.
 7. Vendosni domatet dhe mocarelën në mënyrë alternative në kërpudha.
 8. Spërkatni kërpudhat e mbushura me borzilok. furre e parangrohur ne 200 grade per rreth 15 minuta.

Vegla

 • thikë
 • furçë kuzhine
 • dërrasë prerëse
 • shtypje hudhre
 • enë e vogël për pjekje
 • tas