Kërpudha të mbushura me spinaq, hudhër dhe djathë

Kërpudha të mbushura me spinaq

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mbushja me barishte kremoze dhe hudhra, si dhe thërrimet e bukës krokante dhe parmixhani i bëjnë kërpudhat tepër të shijshme. Ato në furrë marrin një aromë të shijshme dhe janë ideale si ushqim me gishta ose si pjatë kryesore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpudha të mbushura me spinaq
Kërpudha të mbushura me spinaq

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Mbushja me barishte kremoze dhe hudhra, si dhe thërrimet e bukës krokante dhe parmixhani i bëjnë kërpudhat tepër të shijshme. Ato në furrë marrin një aromë të shijshme dhe janë ideale si ushqim me gishta ose si pjatë kryesore.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 4 kërpudha, të mëdha
 • 2 thelpinj hudhër
 • 3-4 kërcell qiqra
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 65 g spinaq
 • 120 ml krem pana
 • ¹⁄4 lugë kripë
 • ¹⁄₄ lugë piper
 • 50 g çedër, ose djathë tjetër të fortë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 3 lugë gjelle thërrime buke
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 25 gr parmixhan
 • ¹⁄4 lugë paprika

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Hiqni kërcellet nga kërpudhat dhe i grini imët.
 3. Prisni hudhrën dhe qepën.
 4. Shkrini gjalpin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 5. Prisni bishtat e kërpudhave me Skuqini hudhrat dhe qepët për 3-4 minuta duke i trazuar shpesh.
 6. Shtoni spinaqin, ajkën, kripën, piperin dhe çedarin e grirë.
 7. I ziejini për 3-4 minuta të tjera, duke i trazuar.
 8. Shtoni lëngun e limonit.
 9. Pritni kapakët e kërpudhave në feta Vendosni tepsinë dhe lyeni me mbushjen.
 10. Përzieni thërrimet e bukës me vaj, parmixhan të grirë dhe pluhur paprika.
 11. Përhapeni masën mbi kërpudhat.
 12. Pjekim kërpudhat e mbushura për 15 20 minuta në 180°C derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Vegla

 • thikë
 • pan
 • spatula