Kërpudha të shijshme me qepë të skuqura në salcë kosi

Kërpudha të shijshme me qepë të skuqura në salcë kosi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pjatë e shijshme ka një shije dhe aromë të pasur që është e vështirë t’i rezistosh. Kërpudhat e pyllit fillimisht zihen dhe më pas skuqen me qepët. Kosi dhe gjalpi shtojnë aromën dhe sigurojnë një konsistencë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kërpudha të shijshme me qepë të skuqura në salcë kosi
Kërpudha të shijshme me qepë të skuqura në salcë kosi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo pjatë e shijshme ka një shije dhe aromë të pasur që është e vështirë t’i rezistosh. Kërpudhat e pyllit fillimisht zihen dhe më pas skuqen me qepët. Kosi dhe gjalpi shtojnë aromën dhe sigurojnë një konsistencë kremoze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Të zierje, pjekje | Menu: Pjata me perime, Vegjetariane | Kuzhina: Receta ukrainase

Përbërës

 • 1 kg kërpudha të egra
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • 1-2 qepë
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 150 g salcë kosi
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Shpëlajini dhe pastroni kërpudhat e egra.
 2. Zilini kërpudhat në ujë me kripë për 30 minuta.
 3. Shpëlajini sërish, lërini të ftohen dhe pritini në copa të vogla ose të mesme.
 4. Qëroni dhe prisni qepët.
 5. Skuqini vajin vegjetal në një tigan në temperaturë mesatare Ngroheni nxehtësinë.
 6. Skuqni qepën për rreth 5 minuta.
 7. Shtoni kërpudhat dhe skuqeni edhe për 10 minuta.
 8. Shtoni gjalpin dhe shtoni salcën e thartë. një ose dy minuta më vonë.
 9. Servozoni me kripë dhe piper dhe gatuajeni edhe për dy tre minuta të tjera, hiqeni nga soba më vonë.
 10. Sërbejini kërpudhat e pyllit në salcë kosi me barishtet.

Vegla

 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë