Kiche salmon i përzemërt me spinaq, arra pishe dhe salcë kosi

Kiche salmon i përzemërt me spinaq

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo e përzemërt është e lehtë dhe e pakomplikuar për t’u përgatitur. Ëmbëlsira me kore të shkurtra ka shije krokante dhe mbushja e bërë me spinaq, salmon, qepë dhe hudhër është e shijshme dhe është gjithashtu e rafinuar me arra pishe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kiche salmon i përzemërt me spinaq
Kiche salmon i përzemërt me spinaq

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 120 minuta

Kjo e përzemërt është e lehtë dhe e pakomplikuar për t’u përgatitur. Ëmbëlsira me kore të shkurtra ka shije krokante dhe mbushja e bërë me spinaq, salmon, qepë dhe hudhër është e shijshme dhe është gjithashtu e rafinuar me arra pishe.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Piqni me zemër, Receta me video | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 125 g gjalpë i ftohtë
 • 1 vezë
 • ¼ lugë kripë
 • 50 g bajame, të bluara
 • 200 g miell
 • 1-2 lugë gjelle ujë

Mbushja

 • 1 qepë, e kuqe
 • 1-2 thelpinj hudhre
 • 1 luge vaj
 • 150 g spinaq
 • 370 g fileto salmoni, pa lekure
 • 200 g salce kosi, ose salce kosi
 • 3 veze
 • kripe
 • piper
 • 2-3 dege majdanoz
 • 1 lugë gjelle borzilok, të tharë
 • 40 g arra pishe

Udhëzime

Brumi

 1. Zydhni gjalpin, vezën, kripën, bajamet e bluara, miellin dhe pak ujë në një procesor ushqimi ose me duar për të formuar një brumë.
 2. Vendosni brumin me duar ose një petull mbi bazën e tartës dhe tërhiqni skajet.
 3. Shponi bazën disa herë me një pirun.
 4. Vendosni tavën e tartës në frigorifer për 30-40 minuta.

Mbushja

 1. Prisni qepën dhe hudhrën.
 2. Në një procesor ushqimi, grisni spinaqin.
 3. Nxehni një tigan dhe shtoni pak vaj..
 4. Skuqni qepët dhe hudhrat.
 5. Shtoni spinaqin dhe skuqeni.
 6. Redoseni me kripë dhe piper.
 7. Pretoni fileton e salmonit.
 8. Prisni imët majdanozin.
 9. Në një enë shtoni vezët Rrihni me kripë.
 10. I përzieni majdanozin dhe borzilokun e grirë.
 11. Shtoni salcën e thartë dhe përzieni mirë.
 12. Përhapeni spinaqin mbi bazën e pastë.
 13. Sipër vendosim salmonin.
 14. Përzierjen e salmonit e hedhim sipër kishit.
 15. Me Spërkasim arrat e pishës.
 16. Kishin e salmonit rreth 40-50 minuta E pjekim ne 180-200 grade.
 17. E leme kishin te qendroje per 10 minuta para se ta presim ne feta.
 18. Kishin e salmonit e zbukurojme me majdanoz te fresket perpara se ta servirim dhe e presim ne copa.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tas
 • pan
 • rrahës
 • tavë tart
 • përpunues
 • trashë