Kifle aromatike kungulli me kanellë, arrëmyshk dhe fara kungulli

Kifle aromatike kungulli me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Pureja e mrekullueshme e kungujve me kanellë, xhenxhefil, kardamom dhe arrëmyshk ka shije aromatike të butë dhe thjesht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle aromatike kungulli me kanellë
Kifle aromatike kungulli me kanellë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Pureja e mrekullueshme e kungujve me kanellë, xhenxhefil, kardamom dhe arrëmyshk ka shije aromatike të butë dhe thjesht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 200g miell
 • 8g pluhur për pjekje
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 1 majë xhenxhefil, bluar
 • 1 majë kardamom, bluar
 • 1 majë arrëmyshk, bluar
 • 3 vezë
 • 100g sheqer
 • 200g pure kungull, nga kungull te pjekur
 • 90 g vaj vegjetal
 • 1 luge fara kungulli ose arra

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180 gradë dhe shtrojini kupat e kifleve me kuti letre.
 2. Sitni miellin, pluhurin për pjekje dhe erëzat në një tas.
 3. Rrihni vezët dhe sheqerin me shpejtësi të lartë derisa të formohet një shkumë e bardhë e trashë.
 4. Shtoni kungullin dhe gjalpin i perziejme me shpejtesi te ulet derisa te behet njetrajtshme.
 5. Përzierjen e thatë e derdhim në masën e lëngshme dhe e përziejmë në një brumë të butë. like.
 6. Gatojini kiflet e kungullit ne 180 per 30 minuta Piqini grade.

Kiflet e kungujve mund të rafinohen me çokollatë, manaferra, rrush të thatë ose thekon kokosi. Pureja e kungujve mund të përgatitet në mënyrë të mrekullueshme paraprakisht, vendoseni kungullin e grirë afërsisht në një kallëp, mbulojeni me fletë metalike dhe piqeni në furrë. Më pas përzieni në purenë e kungujve.

Vegla

 • tepsi për kifle
 • tas
 • peshë kuzhine
 • përzierëse dore
 • lugë për përzierje