Kifle fantazmë të Halloween me bazë biskotash, krem djathi dhe marshmallow

Kifle fantazmë të Halloween me bazë biskotash

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

janë super të lehta për t’u bërë. Krem djathi lyhet me pure kungulli dhe piqet mbi bazën e biskotave të kifleve. Marshmallows gjejnë vendin e tyre në majë të kifleve në një mantel fantazmë si një majë drithëruese argëtuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle fantazmë të Halloween me bazë biskotash
Kifle fantazmë të Halloween me bazë biskotash

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

janë super të lehta për t’u bërë. Krem djathi lyhet me pure kungulli dhe piqet mbi bazën e biskotave të kifleve. Marshmallows gjejnë vendin e tyre në majë të kifleve në një mantel fantazmë si një majë drithëruese argëtuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Baza e biskotave

 • 200 g biskota me çokollatë
 • 60 g gjalpë

Mbushje

 • 600 g krem djathi
 • 100 g sheqer
 • 2 të verdha veze
 • 80 g salcë kosi
 • 100 g pure kungull
 • 2 lugë gjelle miell gruri
 • 1 majë kripë

Mbushje

 • 1-2 lugë lëkure limoni, të grira
 • 10 marshmallows
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 lugë gjelle ujë

Udhëzime

Baza e biskotave

 1. Ngrohni furrën në 170 gradë nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 2. Tërrmoni biskotat me çokollatë në një procesor ushqimi.
 3. Shkrini gjalpin dhe përzieni në thërrimet e biskotave.
 4. Shtypni përzierjen në fund të silikonit filxhanë për kifle.
 5. Afërsisht . Pjekim paraprakisht per 10 minuta ne 170 grade.

Mbushja

 1. Ne nje ene vendosim kremin e djathit, sheqerin, te verdhat e vezeve, kosin dhe purene e kungullit.
 2. I shtojme miellin, kripen dhe lekuren e limonit te grire.
 3. I perziejme gjithcka bashke.
 4. Vendosni majat mbi bazat e biskotave
 5. Pjekim kiflet ne 130 grade per rreth 50 minuta te tjera.
 6. Pas rreth 30 minutash kohe pjekjeje mbulojme kiflet me leter alumini.
 7. I leme kiflet te ftohen .

Mbushje

 1. Vendosni një kruese dhëmbësh mbi marshmallows vizatoni një fytyrë me çokollatë të shkrirë.
 2. Bëni një krem nga sheqeri pluhur dhe uji.
 3. Glazhin e derdhni mbi kifle, por mos e mbuloni plotësisht brumin.
 4. Vendosni një marshmallow në secilën prej kremrave ende të lagura dhe lëreni të qëndrojë.
 5. Shërbejini kekët e Halloween në një festë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • forma silikoni për kifle
 • tas
 • përzierës dore
 • fletë kallaji
 • kruajtëse dhëmbësh
 • tas
 • lugë