Kifle jeshile për Halloween me patate të skuqura çokollate dhe bajame

Kifle jeshile për Halloween me patate të skuqura çokollate dhe bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këto të gjelbra mund të duken pak helmuese, por kanë shije të shijshme! Kiflet me çokollatë dhe bajame përgatiten shumë shpejt dhe lehtë dhe janë një hit në një festë të Halloween-it.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle jeshile për Halloween me patate të skuqura çokollate dhe bajame
Kifle jeshile për Halloween me patate të skuqura çokollate dhe bajame

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Këto të gjelbra mund të duken pak helmuese, por kanë shije të shijshme! Kiflet me çokollatë dhe bajame përgatiten shumë shpejt dhe lehtë dhe janë një hit në një festë të Halloween-it.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g gjalpë i zbutur
 • 1 vezë
 • 5 të verdha veze
 • 350 g sheqer
 • 100 ml krem
 • 100 ml qumësht
 • 240 g miell
 • 120 g bajame të bluara
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • Të zarzavatet Ngjyrosje ushqimore
 • 1 grusht çokollatë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 170°C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 2. Rrihni gjalpin e butë me sheqerin derisa të bëhet me gëzof.
 3. Më pas shtoni gradualisht vezën dhe të verdhën e vezës. qumeshtin, kremin dhe ngjyren e gjelber ushqimore dhe perziejme mire.
 4. I perziejme bajamet dhe miellin.
 5. Hidhni brumin ne format e kifleve.
 6. Siper vendosni disa pika cokollate.
 7. Kiflet ne 170° per rreth 20 minuta C Piqini me nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 8. Lërini kiflet jeshile të Halloween të ftohen dhe shërbejini në një shuplakë feste.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • filxhanë për kifle