Kifle me gëzof vanilje me copëza çokollate dhe vanilje

Kifle me gëzof vanilje me copëza çokollate dhe vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kifle me gëzof dhe super të shijshëm me vanilje, të cilat plotësohen në mënyrë perfekte me copa çokollate. Receta është e thjeshtë dhe përgatiten shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle me gëzof vanilje me copëza çokollate dhe vanilje
Kifle me gëzof vanilje me copëza çokollate dhe vanilje

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kifle me gëzof dhe super të shijshëm me vanilje, të cilat plotësohen në mënyrë perfekte me copa çokollate. Receta është e thjeshtë dhe përgatiten shpejt.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 120 g sheqer pluhur
 • 150 g gjalpë, i zbutur
 • 2 vezë
 • ½ fasule vanilje
 • 250 ml qumësht
 • 300 g miell
 • ½ fq. Pluhur pjekje
 • 70 g çokollatë e zezë

Udhëzime

 1. Përziejini së bashku sheqerin pluhur dhe gjalpin e zbutur.
 2. Kërkoni tulin nga gjysma e kokrrës së vaniljes dhe shtoni në masën e gjalpit.
 3. Shtoni vezët dhe përzieni mirë.
 4. Sitni miellin dhe përzieni me pluhurin për pjekje. .
 5. Gjysmën e qumështit dhe gjysmën e përzierjes së miellit shtoni masën e gjalpit dhe përzieni mirë.
 6. Shtoni qumështin dhe miellin e mbetur dhe përzieni gjithçka së bashku.
 7. Prisni çokollatën në copa të vogla me thikë dhe përzieni brumin.
 8. Rreshtoni kapakun e kifleve me filxhane letre.
 9. Hidhni brumin ne formatet Fill.
 10. Pjekim kiflet me vanilje ne 180 grade per 25-30 minuta.
 11. Lërini kiflet te ftohen dhe i sperkasim me sheqer pluhur para se t’i servirim.

Sipas dëshirës, kiflet me vanilje mund të shërbehen të spërkatura me sheqer pluhur.

Vegla

 • Përzierës dore
 • Thikë
 • Tasë
 • Pjata me kifle
 • Kupa letre
 • takëm