Kifle me vezë të skuqura të pjekura me proshutë, domate dhe qiqra

Kifle me vezë të skuqura të pjekura me proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Ai me proshutë është një ide e shkëlqyer recete. Veza e mëngjesit mbështillet me proshutë në tepsi për kifle dhe piqet në furrë për një mëngjes të sofistikuar por të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle me vezë të skuqura të pjekura me proshutë
Kifle me vezë të skuqura të pjekura me proshutë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Ai me proshutë është një ide e shkëlqyer recete. Veza e mëngjesit mbështillet me proshutë në tepsi për kifle dhe piqet në furrë për një mëngjes të sofistikuar por të thjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, mëngjes | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 6 feta proshutë
 • shirita proshutë
 • 3 vezë
 • 1 domate
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, sipas shijes
 • 2 degë qiqra, për servirje

Udhëzime

 1. Kryqëzoni dy feta proshutë në secilën nga tre pusetat e kifleve.
 2. Prisni domatet në copa të vogla.
 3. Prisni qiqrat.
 4. Mbushni pusetat e kifleve me domate.
 5. Prisni 1 vezë në secilën pus.
 6. Spërkateni me kripë dhe piper.
 7. Spërkateni me qiqra.
 8. Pjeqini vezët e mëngjesit në temperaturën 180°C për rreth 12-15 minuta.
 9. Hiqni vezën e skuqur me proshutë nga tepsi.
 10. Kifles me vezë të skuqura me qiqrat e grira dhe shërbejini për mëngjes shijojeni.

Vegla

 • pjatë për kifle
 • thikë
 • dërrasë prerëse