Kifle të lagura me manaferra, boronica dhe çokollatë

Kifle të lagura me manaferra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kiflet e shpejta janë super të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Ato ju joshin me copa çokollate dhe janë një kënaqësi e vërtetë në fund të verës me manaferra dhe boronica.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të lagura me manaferra
Kifle të lagura me manaferra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Kiflet e shpejta janë super të shijshme dhe të lehta për t’u përgatitur. Ato ju joshin me copa çokollate dhe janë një kënaqësi e vërtetë në fund të verës me manaferra dhe boronica.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 240 g kos të thjeshtë grek
 • 120 g gjalpë, i shkrirë
 • 80 g sheqer
 • 1 f. Sheqer vanilje
 • 1 majë kripë
 • 250 g miell
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji sodë buke
 • 80 g çokollatë e zezë, e copëtuar
 • 120 g manaferra
 • 120 g boronica

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 170°C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 2. Tapsin e kifleve e shtroni me gota letre.
 3. Rrihni vezët me mikserin e dorës derisa të bëhen me gëzof.
 4. Shtoni kosin natyral grek dhe gjalpin e shkrirë.
 5. Përziejini gjithçka mirë.
 6. Përzieni miellin me sheqerin, sheqer vaniljen, pluhurin për pjekje dhe sodën në një tas.
 7. I shtoni pak kripë brumit të lëngshëm.
 8. Përzieni masën e miellit me një spatul kuzhine.
 9. Në brumë shtoni çokollatën e grirë dhe përzieni boronicat.
 10. Burmin e ndani në kutitë e kifleve.
 11. Mundrat i shtypni lehtë në brumin e kifleve.
 12. I pjekim kiflet në furrë të parangrohur në 170° C per rreth 30 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 13. I heqim petat nga furra dhe i leme te ftohen.
 14. Gezojini kiflet me qumesht ose kafe.

Vegla

 • Telepsi për kifle
 • Kupa për kifle
 • Tasë
 • Përzierëse dore
 • Spatula
 • lugë gjelle