Kifle të lehta djathi me proshutë, speca dhe djathë

Kifle të lehta djathi me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Të thjeshta me proshutë që përgatiten shumë lehtë. Kiflet e djathit janë ideale për festa, pikniqe ose si meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të lehta djathi me proshutë
Kifle të lehta djathi me proshutë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Të thjeshta me proshutë që përgatiten shumë lehtë. Kiflet e djathit janë ideale për festa, pikniqe ose si meze të lehtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Snacks | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 80 g gjalpë, i zbutur
 • 2 vezë
 • 180-200 g djathë, i grirë
 • 150 g proshutë
 • ½ tufë qiqra
 • ½ speca
 • 270 g qumësht
 • 200 g miell spelte
 • 100 g miell integral
 • ½ fq. pluhur për pjekje
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë paprika, e ëmbël
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Përzieni në një tas gjalpin e butë me vezët, kripën, piperin dhe pluhurin e paprikës.
 2. Shtoni qumështin, miellin me pluhur pjekjeje dhe miell integral.
 3. Përziejini gjithçka mirë. .
 4. Qiqrat në copa të vogla i presim.
 5. I shtojmë brumit specat, proshutën, qiqrat dhe pjesën më të madhe të djathit.
 6. Zejeni brumin mirë.
 7. Rreshtoni një tepsi për kifle me kuti letre ose lyeni gropat me yndyrë.
 8. Brumin e kifleve e derdhim ne kutiat e letres.
 9. Me pjesen tjeter Sperkasim djathe.
 10. Pjekim kiflet e djathit ne 200 grade per rreth 25-30 minuta.

Vegla

 • tas per perzierje
 • përzierës dore
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • peshë kuzhine
 • tepsi për kifle