Kifle të lehta me banane me vezë, mjaltë dhe vanilje

Kifle të lehta me banane me vezë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Të vegjlit me lëng që shijojnë shumë fruta me banane. Mjaft e lehtë për t’u bërë dhe një alternativë e shkëlqyeshme për një petulla me bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të lehta me banane me vezë
Kifle të lehta me banane me vezë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Të vegjlit me lëng që shijojnë shumë fruta me banane. Mjaft e lehtë për t’u bërë dhe një alternativë e shkëlqyeshme për një petulla me bukë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 4 banane, shumë e pjekur
 • 60 g mjaltë
 • 3 vezë
 • 400 g miell integral, ose miell integral
 • 240 ml qumësht, 3.8% yndyrë
 • 1 f. Pluhur pjekje
 • 1 majë kripë
 • tul vanilje, sipas shijes
 • 3 lugë vaj

Udhëzime

 1. Nxehim furrën në 175°C.
 2. Bananet e qëruara i vendosim në një tas me mjaltë dhe i bëjmë pure me një blender. vanilje, majë Hidhni kripën dhe vajin.
 3. Shtoni gradualisht qumështin dhe përzieni që të formohet një brumë i lëmuar.
 4. Brumin e derdhni në kuti për kifle.
 5. Pjekim kiflet me banane në furrë për rreth 30-40 minuta.

Vegla

 • tas
 • blender dore
 • mikser dore
 • filxhanë për kifle