Kifle të përzemërta me kunguj të njomë me vezë, proshutë të tymosur dhe qepë

Kifle të përzemërta me kunguj të njomë me vezë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ato me proshutë dhe qepë janë një rostiçeri ideale për t’u marrë ose në shtëpi. Mund t’i shërbeni kiflet me salcë ose t’i shijoni vetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të përzemërta me kunguj të njomë me vezë
Kifle të përzemërta me kunguj të njomë me vezë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Ato me proshutë dhe qepë janë një rostiçeri ideale për t’u marrë ose në shtëpi. Mund t’i shërbeni kiflet me salcë ose t’i shijoni vetë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 qepë
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 1 kungull i njomë
 • 1 lugë kripë
 • 2 vezë
 • 1 lugë sheqer
 • 500 g miell, + për spërkatje
 • 1½ lugë pluhur pjekje
 • 70g proshutë, të tymosur

Udhëzime

 1. Prisni qepën në kubikë të vegjël.
 2. Skuqni në një tigan me 2 lugë vaj vegjetal në zjarr mesatar, duke i përzier herë pas here. -5 minuta.
 3. Shtypni lëngun që rezulton.
 4. Përzieni lehtë vezët dhe sheqerin në një enë.
 5. Përzieni miellin dhe pluhurin për pjekje.
 6. Presni proshutën në kubikë të vegjël dhe ia shtoni brumit.
 7. Përzierja e kungujve të grirë me të skuqurat Shtoni qepët në brumë dhe përziejini mirë.
 8. Lyejmë format e kifleve me pak vaj dhe i pudrosim me pak miell.
 9. Mbushim format e kifleve me brumin.
 10. Pjekim moffins në 200-220 °C ne furre te nxehur per 12-15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte .

Vegla

 • thikë
 • peshë kuzhine
 • dërrasë prerëse
 • grater
 • pan
 • spatula
 • tas
 • trashë
 • tepikë për kifle