Kifle të shijshme me lulelakra me sallam dhe djathë

Kifle të shijshme me lulelakra me sallam dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Po kërkoni pjata të jashtëzakonshme? Ky rostiçeri i thjeshtë dhe i shëndetshëm është padyshim një prej tyre. Brumi bëhet shpejt me lulelakër, vezë, miell dhe barishte dhe piqet paraprakisht. Më pas shtohet salca e domates, salsiçet dhe djathi. Furra bën pjesën tjetër. Dhe disi këto kifle të kujtojnë pica, apo jo?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të shijshme me lulelakra me sallam dhe djathë
Kifle të shijshme me lulelakra me sallam dhe djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Po kërkoni pjata të jashtëzakonshme? Ky rostiçeri i thjeshtë dhe i shëndetshëm është padyshim një prej tyre. Brumi bëhet shpejt me lulelakër, vezë, miell dhe barishte dhe piqet paraprakisht. Më pas shtohet salca e domates, salsiçet dhe djathi. Furra bën pjesën tjetër. Dhe disi këto kifle të kujtojnë pica, apo jo?

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me perime, Piqni me zemër | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 lulelakër, përafërsisht 350 g
 • 2 vezë
 • 3 lugë gjelle miell
 • borzilok, ose barishte të tjera sipas shijes
 • ½ lugë çaji hudhër pluhur
 • 1 lugë gjelle barishte italiane
 • ½ lugë gjelle kripë
 • ¼ lugë çaji piper të zi
 • ½ lugë gjelle vaj vegjetal
 • 3-4 salcice, ose salcice të tymosur, sipas shijes
 • 70-80g djathë
 • 2-3 lugë salcë pica

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Grymë lulelakrën në blender.
 3. Prisni borzilokun.
 4. Në një enë bashkoni lulelakrën, vezët, miellin, borzilokun, hudhrën pluhur, barishtet italiane, kripën dhe piperin. .
 5. Lyejmë kutitë e kifleve me vaj vegjetal.
 6. Vendosim rreth 2 lugë brumë me lulelakra në secilën formë për kifle; bejme nje grope te vogel ne mes te seciles.
 7. Dhe i pjekim paraprakisht ne furre per rreth 25-30 minuta ne 200° C.
 8. Sulsiçet i presim ne feta te vogla.
 9. Djathin e grijme ne rende.
 10. Kifletat e pjekura me pare me salcen perhapeni salcen e pices.
 11. Vendoseni salcicet ne mes dhe i sperkasim me djathe.
 12. Pjekim me pas ne furre per 5-7 minuta te tjera.

Vegla

 • blender
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • kupa për kifle
 • rende