Kifle të shijshme mëngjesi me bukë të thekur, sallam dhe vezë

Kifle të shijshme mëngjesi me bukë të thekur

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kiflet e mëngjesit – një ide e shijshme për mëngjes ose mëngjes i vonë. Tosti ka shije krokante dhe mbushja me sallam të kripur, domate me lëng dhe vezë të pjekur me djathë është një kombinim i shkëlqyer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kifle të shijshme mëngjesi me bukë të thekur
Kifle të shijshme mëngjesi me bukë të thekur

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kiflet e mëngjesit – një ide e shijshme për mëngjes ose mëngjes i vonë. Tosti ka shije krokante dhe mbushja me sallam të kripur, domate me lëng dhe vezë të pjekur me djathë është një kombinim i shkëlqyer.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, mëngjes | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 6 feta bukë të thekur integrale, të vogla
 • 3 feta sallam
 • 1 domate
 • 20 g djathë, të grira
 • 6 vezë
 • qipe
 • kopër

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200 °C.
 2. Pikini hollë fetat e bukës me një petull dhe ndajini në dy trekëndësha.
 3. Shtypni bukët e thekur në pusetat e një tepsi për kifle.
 4. Pjekim paraprakisht në furrë për afërsisht 10 minuta.
 5. The Prisni sallamin në copa të vogla.
 6. Preni domatet në kubikë.
 7. Luleni sallamin dhe domatet në bukën e pjekur.
 8. Vendosni një vezë në pusetat e bukës.
 9. Spërkateni me djathë dhe piqini edhe 10 të tjera në furrën 200 °C -Pjeqini për 15 minuta.
 10. Lërini kiflet e mëngjesit të pushojnë shkurt, spërkatini me qiqra dhe kopër.
 11. Ngrini me kujdes kiflet e mëngjesit nga pusetat.
 12. E shijoni me kafe ose çaj për mëngjes.

Vegla

 • oklla
 • Tavë silikoni për kifle
 • thikë
 • dërrasë prerëse