Kiflet e Pashkëve me krem me çokollatë dhe krem djathi

Kiflet e Pashkëve me krem me çokollatë dhe krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kiflet e ëmbla të Pashkëve të bëra me brumë çokollate janë tepër të shijshme. Me krem me krem djathi me krem, lepurushë të lezetshëm me çokollatë dhe vezë çokollate, si dhe karota të vogla me sheqer, nuk mund t’i rezistoni kifleve me çokollatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kiflet e Pashkëve me krem me çokollatë dhe krem djathi
Kiflet e Pashkëve me krem me çokollatë dhe krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Kiflet e ëmbla të Pashkëve të bëra me brumë çokollate janë tepër të shijshme. Me krem me krem djathi me krem, lepurushë të lezetshëm me çokollatë dhe vezë çokollate, si dhe karota të vogla me sheqer, nuk mund t’i rezistoni kifleve me çokollatë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë për kifle

 • 125g miell
 • 50g sheqer kaf
 • 50g sheqer të bardhë
 • 20g kakao për pjekje
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 majë lugë sodë buke
 • 1/4 lugë kripë deti
 • 40g gjalpë, i shkrirë
 • 100 g salcë kosi
 • 50 ml qumësht
 • 1 vezë, madhësia L
 • ekstrakt vanilje, opsional
 • 70 g çokollatë të zezë, copa ose copa çokollatë

Frosting dhe sipërme

 • 100 g sheqer pluhur
 • 100 g djathë krem, temperatura e dhomës
 • 100 g Gjalpë, i zbutur
 • ngjyrosje ushqimore jeshile, opsionale
 • 8 lepurushë të vegjël me çokollatë, ose vezë çokollate
 • 10 g spërkatje me sheqer

Udhëzime

Brumi për kifle

 1. Ngrohni furrën në 180°C.
 2. Rreshtoni një tepsi për kifle me kuti për kifle.
 3. Në një tas të madh bashkoni miellin, sheqerin, kakaon për pjekje, pluhurin për pjekje, sodën e bukës dhe kripën.
 4. In një tas, salcë kosi, gjalpë të shkrirë, qumësht, vezë dhe ekstrakt vanilje.
 5. Përzieni përzierjen e miellit.
 6. Në fund përzieni copat e errëta.
 7. Përhapeni brumin në kutitë e kifleve.
 8. Pjekim kiflet me çokollatë për 20 minuta.
 9. Testoni me një hell druri!
 10. The Lërini kiflet të ftohen plotësisht.

Frosting and Toping

 1. Përzieni gjalpin e zbutur me sheqer pluhur derisa të bëhet krem.
 2. Shtoni kremin e djathit dhe përzieni.
 3. Ngjyrosni me ngjyre jeshile nese deshironi.
 4. Vendoseni kremin ne nje qese tubacioni dhe vendoseni menjane per 30 minuta Ftohni.
 5. Siperoni kiflet me çokollate te ftohur me kremin e kremit.
 6. Vendosni nje lepur te vogel çokollate ose nje veze çokollate ne mes.
 7. Zbukuroni kiflet me çokollatë me spërkatje sheqeri dhe shërbejini me një paradrekë të Pashkëve.

nbsp;

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasë
 • Tapës për kifle
 • Kupa letre
 • Spatula
 • Taskë tuba