Kimchi i bërë nga qepë të pranverës dhe susam

Kimchi i bërë nga qepë të pranverës dhe susam

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo pjatë quhet pha kimchi dhe është një nga klasikët e kuzhinës koreane. Ka një shije tepër intensive dhe është një domosdoshmëri për adhuruesit e kuzhinës pikante. Kimçi i qepës dhe susamit është shumë i lehtë për t’u bërë, mjafton të lini kohë të mjaftueshme për t’u pjekur. Thjesht përzieni së bashku përbërësit për salcën, hidheni mbi preshin dhe lëreni të qëndrojë. E gjithë gjëja mund të shërbehet vetëm 24 orë më vonë. Nëse prisni dy javë, kimchi do të shijojë edhe më shumë. Ja vlen ta provosh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kimchi i bërë nga qepë të pranverës dhe susam
Kimchi i bërë nga qepë të pranverës dhe susam

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo pjatë quhet pha kimchi dhe është një nga klasikët e kuzhinës koreane. Ka një shije tepër intensive dhe është një domosdoshmëri për adhuruesit e kuzhinës pikante. Kimçi i qepës dhe susamit është shumë i lehtë për t’u bërë, mjafton të lini kohë të mjaftueshme për t’u pjekur. Thjesht përzieni së bashku përbërësit për salcën, hidheni mbi preshin dhe lëreni të qëndrojë. E gjithë gjëja mund të shërbehet vetëm 24 orë më vonë. Nëse prisni dy javë, kimchi do të shijojë edhe më shumë. Ja vlen ta provosh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Marinoj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta koreane

Përbërës

 • 450 g qepë të pranverës
 • 1 copë xhenxhefil
 • 3 thelpinj hudhër
 • 4 lugë gjelle speca të kuq, të nxehtë
 • 4 lugë salcë peshku ose salcë soje
 • 2 lugë sheqer
 • susam, sipas shijes

Udhëzime

 1. Shpëlajini qepët e lagura, thajini.
 2. Qëroni xhenxhefilin, grijeni imët, mjafton një lugë çaji.
 3. Qëroni hudhrën, shtypni me një shtypës hudhre.
 4. Përzieni xhenxhefilin, hudhrën, piperin, salcën e peshkut dhe sheqer së bashku.
 5. Presh Vendoseni në një enë dhe hidhni salcën sipër.
 6. Përziejini mirë që të shpërndahet në mënyrë të barabartë.
 7. Mbulojeni me kapak.
 8. Lëreni në temperaturën e dhomës për rreth 24 orë.
 9. Më pas vendoseni në frigorifer.
 10. Lëreni të ftohet. .
 11. Spërkatni kimçin me farat e susamit përpara se ta shërbeni.

Kimchi ka shije edhe më të mirë nëse lihet në frigorifer për dy javë dhe vetëm atëherë hahet.

Vegla

 • qëruese
 • shtypja e hudhrës
 • rende
 • tas