Klafoutis me miell bajame franceze me patëllxhanë

Klafoutis me miell bajame franceze me patëllxhanë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo ëmbëlsirë franceze përbëhet nga një brumë me miell bajamesh, ka shije shumë aromatike me vanilje dhe limon dhe kombinohet mrekullisht me patëllxhanë të thartë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Klafoutis me miell bajame franceze me patëllxhanë
Klafoutis me miell bajame franceze me patëllxhanë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo ëmbëlsirë franceze përbëhet nga një brumë me miell bajamesh, ka shije shumë aromatike me vanilje dhe limon dhe kombinohet mrekullisht me patëllxhanë të thartë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 400 g gooseberries
 • 150 ml qumësht
 • 100 ml krem pana
 • ½ limon
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 45 g miell gruri
 • 20 g miell bajame
 • 65 g sheqer
 • 1 majë kripë
 • 3 vezë
 • 30 g gjalpë, i shkrirë

Udhëzime

 1. Lajini patëllxhanët dhe largojini kërcellet.
 2. Përzieni në një enë qumështin, ajkën, lëkurën e grirë të limonit dhe ekstraktin e vaniljes.
 3. Në një enë të veçantë përzieni miellin e grurit dhe miellin e bajameve, së bashku me sheqerin dhe kripën.
 4. Rrihni vezët me një rrahëse në një enë tjetër.
 5. Hidhni gradualisht përzierjen e miellit.
 6. Hidhni masën e qumështit dhe gjalpin e shkrirë dhe përziejini përsëri.
 7. Lyejeni një tepsi me diametër 18 cm. Vendosim goxha dhe shtrojme me brumin e pergatitur.
 8. Clafoutis ne furre te parangrohur ne 180°C per 35-40 minuta.

mund të pëlqejë me fruta ose manaferra të tjera. Për shembull, mund të përgatiten qershi, luleshtrydhe, rrush pa fara, mollë ose kumbulla.

Vegla

 • thikë
 • tas për përzierje
 • përzierës dore
 • tavë
 • rende