Kofshët e buta marokene të pulës me patëllxhan në salcë domate

Kofshët e buta marokene të pulës me patëllxhan në salcë domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Në këtë pjatë të shijshme, pula ka shije të lëngshme dhe të butë, duke e bërë atë ideale me perime të pjekura dhe një salcë të trashë domate. Zihen me qepë, hudhra dhe më pas përzihen me patëllxhanë të pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kofshët e buta marokene të pulës me patëllxhan në salcë domate
Kofshët e buta marokene të pulës me patëllxhan në salcë domate

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Në këtë pjatë të shijshme, pula ka shije të lëngshme dhe të butë, duke e bërë atë ideale me perime të pjekura dhe një salcë të trashë domate. Zihen me qepë, hudhra dhe më pas përzihen me patëllxhanë të pjekur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Afrika | Përgatitja: Piqe, pjek, zier | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta marokene

Përbërës

 • 2 qepë
 • 6 thelpinj hudhër
 • 1 limon
 • 6 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 lugë paprika
 • 1 lugë shafran i Indisë
 • 1 lugë koriandër, bluar
 • 1 lugë fara kopër, të bluara
 • 1 lugë piper i zi, i bluar
 • ½ lugë qimnon, i bluar
 • ½ lugë xhenxhefil, i bluar
 • 400g domate, konservuar
 • 240ml ujë
 • 12 kofshë pule
 • 1 patëllxhan, i madh
 • 70g bajame
 • ½ tufë koriandër

Udhëzime

 1. Prisni qepët në gjysmë unaza të holla.
 2. Prisni hudhrën.
 3. Shtypni 3 lugë lëng nga një limon.
 4. Ngrohni 2 lugë vaj në një tigan të madh.
 5. Skuqni qepën dhe hudhrën për 3 deri 4 minuta derisa te jene te tejdukshme
 6. I trazoni te gjitha erezat dhe i ziejini per 1 minute.
 7. Shtoni domatet e konservuara, lengun e limonit dhe ujin.
 8. Salcen e domates e leme te zieje.
 9. Shto kofshet e pules ne tigan, zhyte lehtë në salcë dhe lëreni të ziejë .
 10. Lëreni pulën të ziejë nën një kapak mbi nxehtësi mesatare në të lartë për 15 minuta.
 11. Kthejeni kofshët e pulës.
 12. Vazhdoni zierjen nën kapak për 15 minuta. nderkohe ngrohim furren ne 200°C.
 13. Patëllxhanët i presim në kubikë, i lyejmë me vajin e mbetur dhe i vendosim në një tepsi të veshur me letër furre.
 14. Pjekim perimet për 15 minuta dhe më pas i trazojmë dhe piqini edhe për 10 minuta të tjera.
 15. Prisni bajamet dhe korianderin.
 16. Shtoni patëllxhanët në mish, përzieni dhe 5 min. uten zier.
 17. Spërkatni bajamet dhe koriandër mbi pjatën e përfunduar dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • shtypje agrume
 • tavë me kapak
 • spatula
 • letër pjekjeje