Kofshët e pulës të pjekura me lëng me limon dhe ullinj

Kofshët e pulës të pjekura me lëng me limon dhe ullinj

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Këto i bindin të gjithë me shijen e tyre. I skuqur lehtë dhe i pjekur në furrë në salcë të thartë, pula ka shije të butë dhe të lëngshme. Trumza, hudhra dhe paprika i japin gjellës një shije të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Kofshët e pulës të pjekura me lëng me limon dhe ullinj
Kofshët e pulës të pjekura me lëng me limon dhe ullinj

Porcione: 3 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Këto i bindin të gjithë me shijen e tyre. I skuqur lehtë dhe i pjekur në furrë në salcë të thartë, pula ka shije të butë dhe të lëngshme. Trumza, hudhra dhe paprika i japin gjellës një shije të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 4-6 kofshë pule
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 8 thelpinj hudhër
 • 1 qepë, e grirë
 • 2 limonë
 • 1-2 degë trumzë
 • 80 g ullinj
 • 1-2 lugë piper i grirë, i bluar
 • 250 ml lëng pule, ose ujë

Udhëzime

 1. Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 2. Rriposeni pulën me kripë dhe piper.
 3. Më pas vendoseni në tigan me anë të lëkurës poshtë.
 4. Skuqni kofshët e pulës për 6 deri në 7 minuta dhe kthejeni në anën tjetër.
 5. Shtoni hudhrat e qëruara të tëra.
 6. Skuqini edhe për 2-3 minuta.
 7. Hiqni kofshët dhe vendoseni në një pjatë.
 8. Qepni qepën në gjysmë rrathë, një limon në feta të holla .
 9. Prisni trumzën.
 10. Pritini ullinjtë në feta.
 11. Shtoni në tigan qepët, limonin, trumzën dhe ullinjtë.
 12. Rriposeni lehtë me kripë dhe piper dhe spërkatni me paprika.
 13. Skuqini për 4-6 minuta.
 14. Shtypni lëngun e agrumeve nga limoni i dytë .
 15. Hidhni lëngun dhe lëngun e limonit në tigan.
 16. Përziejini mirë dhe lëreni të ziejë.
 17. Vendosni pulën në një tavë. .
 18. Në 180°C për rreth 25-35 minuta piqni.
 19. Nëse tava që përdorni është e përshtatshme për furrën, pulën dhe Thjesht vendosni përsëri hudhrën në tavë.
 20. Vendosni tavën e sigurt për furrë në furrë.
 21. Kofshët e pjekura të pulës bëjnë një shoqërim të shkëlqyeshëm për një pjatë anësore si orizi.

Vegla

 • thikë
 • tavë
 • shtrytëse limoni
 • dërrasë prerëse
 • tavë enës